'Uçakta ceple görüşme için hazırız THY'yi bekliyoruz'

'Uçakta ceple görüşme için hazırız THY'yi bekliyoruz'
'Uçakta ceple görüşme için hazırız THY'yi bekliyoruz'

Terzioğlu: Belki ilk aşamada SMS ve internet serbest hale gelebilir.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı, 'Uçakta ceple görüşme sistemi hazır ama THY yolcularının rahatsız olacağını düşünüyor' dedi

ANTALYA - Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, uçaklarda cep telefonu kullanımını sağlamak için Türk Hava Yolları ile yaptıkları çalışma sonucunda sistemin hazır hale geldiğini belirterek ‘Ancak THY Yönetim Kurulu uçaktaki herkesin aynı anda telefon konuşması yapması durumunda yolcuların rahatsız olacağı düşüncesiyle henüz kullanıma izin vermiyor’ dedi.
Turkcell Antalya Bölge Müdürü Şeref Ertuğrul ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Terzioğlu, konuya ilişkin olarak “Belki ilk aşamada sadece mesajlaşma ve internet kullanımı serbest hale getirilebilir. Daha sonra ise cep telefonu ile görüşmenin önü açılabilir. Kısacası telefon kullanımı ulaşım araçlarında teknik bir soruna yol açmaz. Uçaklardaki yasaklama da teknik sorun riski nedeniyle değil, oluşacak gürültü nedeniyle toplumsal bir karar adına alınmıştır” dedi.

Ücret ne olacak?
Yolculuk sırasında cep telefonunun kullanılabildiği havayolu şirketlerinde konuşma ücreti, yerdeki konuşmanın kimi kez üç katına kadar çıkabiliyor. Bunun nedeni ise belirli bir yükseklikte GSM şebekesinin bulunmaması nedeniyle ses ve verinin önce uçağın bilgisayar sistemine sonra da uyduya aktarılması. Ses ve veri, uydu üzerinden de görüşme yapılmak istenene telefona aktarılıyor. Bu durumda da konuşma ücreti de yüksek oluyor. 

Maliyet paylaşılıyor
Havayolu şirketlerinin önemli bölümü yolculara sağladıkları cep telefonuyla görüşme olanağını bir rekabet unsuru olarak gördükleri için görüşmenin tüm maliyetini yolcularına aktarmıyorlar. Yani görüşmenin maliyeti, GSM şebekesiylye yapılan görüşmenin maliyetine göre üç kat yüksek olsa bile yolcu bu kadar yüksek bir fatura ödemiyor. Çünkü faturanın bir kısmını söz konusu havayolu şirketi karşılıyor. (dha)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Antalya

  ,

  Cunda