Uçmaya 299 TL sınırı

Uçmaya 299 TL sınırı
Uçmaya 299 TL sınırı

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Bakan Binali Yıldırım ve Pegasus Genel Müdürü Sertaç Haybat

Haber: TOLGA ÖZBEK / İSTANBUL / Arşivi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçak bilet fiyatlarında üst tavan uygulamasında karara varıldığını belirterek, bugün itibariyle ekonomi sınıfı iç hat yolcu biletlerinde, vergiler ve acente ücretleri dahil tavan fiyatın 299 lira olacağını açıkladı. En yüksek sezonda bile geçerli olacak olan uygulama, petrol fiyatları ve ekonomik dengelerde çok ciddi bir değişiklik olmadığı sürece devam edecek.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) üyesi şirketler ve THY ile gerçekleştirdiği toplantının ardından Yıldırım, “Vergi ve acente ücreti dahil şu anda bilet fiyatları ortalaması 150 lira. Toplam biletlerin yüzde 28’i 100-150 lira, yüzde 15’i 150-200 lira ve yüzde 11’i 200-250 lira. 300 liranın üzerinde alınan biletlerin oranı sadece yüzde 1.5 civarında. Bu da 76 milyon yolcudan 1 milyonunun altına tekabül eder” dedi. Havayolu şirketlerinin ellerinde yasal imkân olmasına rağmen, gönüllülük dışı bir yolu tercih etmediklerini kaydeden Yıldırım, “Şüphesiz bütün havayolu şirketleri aynı şeyi söylemedi ama ortak noktayı bulduk” diye konuştu.

Business’a sınır yok

Business class biletlerin tavan ücret uygulamasının dışında tutulması ile ilgili olarak ise Yıldırım, “Bu sınıf, özellikle iç hatlarda, bütün şirketlerde yok. Dolayısıyla bizim için ölçü ekonomi sınıfı biletlerdir. Daha farklı hizmet isteyenler bunun bedelini ödeyeceklerdir” dedi. Yıldırım, business class bilet gelirlerinin toplam bilet gelirleri içindeki payı ile ilgili ise bilgi vermedi. İç hat uçuşlarının yaklaşık yüzde 60’ı THY, yüzde 40’ı TÖSHİD üyesi şirketler tarafından karşılanıyor. Pegasus, Onur Air, Atlasjet, Borajet ve MNG Airlines ise TÖSHİD üyesi havayolu işletmeleri arasında yer alıyor.

Pahalı bilet yüzde 1’den az

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmecileri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve aynı zamanda Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, bu konuda SHGM tarafından bir araştırma yapıldığına dikkat çekerek “Pahalı yani 299 TL’nin üzerinde bilet alanların oranı yüzde 1’in altında. Tavan fiyat için mevzuat değişikliğine ihtiyaç yok çünkü bu iç hatlarda uçan şirketlerin gönüllü olarak uygulayacakları bir tavan fiyattır. Bu tavan fiyata ekonomik verilerde anormal gelişmeler olmadığı sürece devam edeceğiz” dedi.

Ortalama fiyat 150 TL

SHGM’nin araştırmasında, iç hat tek yön bilet fiyatı ortalamasının 150 TL ve altı olduğunu belirten Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “Sektör olarak yanlış bir algı düzeltildiği için memnunuz. Araştırma sonucu ortalama biletin tüm vergiler ve harçlar dahil 150 TL’nin altında. Türkiye’de bir uçtan diğerine uçuş 2 saat sürüyor. Bu rakamlar ortaya konulduğunda vatandaşımıza önemli bir hizmet veriyoruz” dedi.

bigPara.com