Ücrette yüzde 35 indirim oldu, 1400 kişi çalışmaya devam edecek

Ücrette yüzde 35 indirim oldu, 1400 kişi çalışmaya devam edecek
Ücrette yüzde 35 indirim oldu, 1400 kişi çalışmaya devam edecek
Küresel krizden etkilenen Erdemir ve İsdemir'de en üst düzey yöneticiler dahil 12 bin 587 çalışanın ücretlerinde 16 ay süreyle yüzde 35 indirim yapılacak. Bunun karşılığında da çıkarılması planlan 1400 kişi çalışmaya devam edecekZONGULDAK - Ereğli İlçesi’nde kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) ve İskenderun’daki İskenderun Demir Çelik Fabrikaları’nda (İSDEMİR) küresel ekonomik kriz nedeniyle tasarruf yapıp işçi çıkarmayı önlemek amacıyla 12 bin 587 işçinin ücretlerinde 16 ay süreyle yüzde 35 oranında indirime gidiliyor. Ücretlerde indirim kararının 1400 işçinin ekonomik krize kurban edilmemesi için alındığı önü sürüldü.
Erdemir ve İsdemir’de işçi ücretlerinde yüzde 35 gibi önemli oranda indirime gidilme kararı bazı işçiler tarafından tepkiyle karşılandı. Kararın önceki akşam saatlerinde Ereğli’de duyulmasının ardından sendika şubesi önünde toplanan kimilerine göre 200, kimilerine göre de 1000 kişilik işçi grubu protesto gösterisinde bulundu.
İşçileri temsil eden Türk Metal Sendikası, Oyak ve işveren sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yöneticilerinin önceki gün İstanbul’da yaptıkları toplantıdan işçi çıkarma yerine, aylık ücretlerde indirime gitme kararı çıktı. Şirkete yakın kaynaklar ücretlerdeki yüzde 35’lik indirimin işten çıkarılması planlanan 1400 kişinin 16 aylık giydirilmiş maliyetine (vergi dahil) denk geldiğini söyledi.

‘Bilim adamları doğruladı’
Erdemir’deki 5 bin 220’si sendikalı olmak üzere toplam 6 bin 975 çalışan ile İskenderun Demir Çelik İşletmeleri’ndeki 5 bin 612 kişiyi de kapsayan ücret indirimi kararı, Türk Metal Sendikası Ereğli Şubesi Yönetim Kurulu’nun yaptığı yazılı açıklamayla duyuruldu.
Her iki şirketin de Türk demir çelik sektöründe ekonomik kriz nedeniyle görülen daralmanın sıkıntısını çektiğinin belirtildiği sendikanın açıklaması şöyle:
“Türk sanayisinin en önemli kuruluşlarından biri olan Erdemir ve İskenderun Demir Çelik İşletmeleri, bu daralmanın etkisi altındadır. Sendika olarak ekonomi ve sanayi dalında uzmanlaşmış bilim adamlarıyla yapmış olduğumuz görüşmeler, daralma tespitini doğrulamıştır. Dolayısıyla Türk Metal Sendikası olarak içinde bulunduğumuz süreçte, özellikle çalışanların istihdamına gelmesi muhtemel zararları önlemek amacıyla neler yapılabileceği konusunda Erdemir A.Ş. yetkilileriyle görüşerek bir karar aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Varılan noktada halen yürürlükte olan toplu iş sözleşmesinin tarafı olan sendikamız ile Erdemir işvereni (OYAK A.Ş.) arasında, yürürlükteki toplusözleşmenin maddelerinde, bir sonraki sürecin başlangıcı olan 31 Ağustos 2010’a kadar, yani 16 aylık süre için tadilat yapılması konusunda mutabakata varılmıştır. Varılan mutabakat çerçevesinde Erdemir’de çalışan üst düzey yöneticiler dahil, beyaz yakalılar ve sendikamız üyesi metal işçileri 31 Ağustos 2010 tarihine kadar ücretlerini yüzde 35 oranında bir azalmayla alacaklar. Bu mutabakat, Ereğli ve İskenderun Demir Çelik İşletmeleri’nde çalışan ve işten çıkarılmaları söz konusu olan 1400 metal işçisinin ekonomik daralmaya kurban edilmemesi içindir.”

Herkese uygulanacak
Bu arada Erdemir’den İMKB’ye gönderilen açıklamada’Türkiye’de bu büyüklükte ilk kez uygulanan anlaşmayla ücretler ve ücrete bağlı diğer hakların, yüzde 35 oranında indirileceği, ancak nakdi ve gayri nakdi sosyal yardımların bundan etkilenmeyeceği’ belirtildi. Açıklamada ‘Anlaşmanın bütün şartları, en üst düzeydeki yöneticiler dahil olmak üzere hiçbir istisna yapılmaksızın, toplu iş sözleşmesi kapsamında olmayan diğer tüm personele de aynen uygulanacaktır. Uygulama, şartlara ve kalıcı iyileşmelerin tespitine bağlı olarak yeniden gözden geçirilebilecektir” denildi.

Önerileri beklemediler
Ücret indirimine karşı olan işçiler sendika yönetiminin kendileriyle yaklaşık bir haftadır toplantı yaptığını belirterek şunları söyledi:
‘Toplantıda bize fabrikaların durumunun kötü olduğunu anlatıyor ve bu sıkıntıdan kazasız çıkmak için neler yapılması gerektiğine ilişkin önerilerimizi beklediklerini söylüyorlardı. Ancak biz daha önerilerimizi dile getirmeden işi bitirdiler’. (Radikal)

Erdemir son çeyrekte sarsıldı
Erdemir, 2008’in son çeyreğinde 1 milyar 190 milyon lira zarar açıkladı. Beklenti Erdemir’in dördüncü çeyrekte 325 milyon lira zarar edeceği yönündeydi.Ekonomideki durgunluğun yanısıra yılın son çeyreğindeki doğalgaz zamları nedeniyle artan maliyetler ve uluslararası piyasalarda resesyon endişeleriyle düşen demir-çelik fiyatları bilançoyu kötü etkiledi. Erdemir’in en önemli müşterileri otomotiv ve beyaz eşyada da üretimin durma noktasına gelmesi de şirketin satışlarının gerilemesine neden oldu. Şirketin 2008 yılı konsolide net kârı bir önceki yıla göre yüzde 69’luk düşüşle 211.5 milyon TL oldu. 2007’deki kar ise 679.4 milyon TL. idi.
Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen 10 Mart 2009’da yaptığı basın toplantısında , Türkiye’de çelik tüketiminin dibe vurduğunu söyleyerek “Satışlar yarıya indi. Bir aylık sipariş var. Sipariş bulamazsak bir ay sonra üretim duracak. Sıcak rulo fiyatları Temmuz 2008’de 1100 dolarlı zirve yaptı. Sonra 475 dolarlara indi. Şu anda da 400 dolar bandını kırmış durumda. Çok vahim” demişti.

Zararın nedeni kötü yönetim mi?
İki şirkette ücret indirimine giden sürecin nedeni olarak iki görüş var. Bunlardan birinci ve genel kabul görmüş olanı dünyada demir çelik sektöründeki kriziin sektörü Türkiye’yi de etkilediği.
İkinci bir görüş ise Erdemlir ve İsdemir’in iyi yönetilmediğini öne sürüyor. Bu görüşün sahipleri Erdemir’in 2006’da özelleştirme kapsamında Oyak’a satışından sonra dünyada demir-çelik fiyatlarında rekor yükseliş olduğunu belirterek ‘Konjonktür sayesinde ilk yıllardaki yanlışlar kamufle oldu” diyor. Ancak 2008 haziranından itibaren Erdemir’in fiyatlarının ithal ürünlere karşı yüksek kalması önemli stok birikimine neden oldu. Memleket ithal ürün doldu. İthalata ek vergi getirilmesine rağmen iş toparlanamadı. Durumdan kötü yönetimi sorumlu tutanlara göre Erdemir piyasayı iyi okuyup 2008 nisan-haziran döneminde fiyatları indirmiş olsaydı, stoklar bu nedenle şişmeyecek ve sıkıntı bu boyuta ulaşmayacaktı. Ardından 2008 eylülünden itibaren de küresel krizin şiddetinin artması talebi iyice düşürüp Erdemir’in rekor zararına neden oldu.

Türk Metal iyi sır saklıyor
Konuyla ilgili olarak bilgi almak için Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş’ı aradık. Sendikanın bölgedeki en üst yetkilisi olan Odabaş konuyla ilgili yazılı açıklama yaptıklarını belirterek ‘Bu konuda tek yetkili kişi Ankara’da genel merkezdeki toplusözleşmelerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Gökçe’dir, kendisini arayıp, görüş alabilirsiniz’ dedi.
Bunun üzerine Yavuz Gökçe’yi aradık. Asistanı Gökçe’nin Karadeniz Ereğlisi’nde olduğunu söyledi. Cep telefonunu istedik ancak numara vermeye yetkili olmadığını söylerek bizi Türk Metal Basın Bürosu’na bağladı.
Bürodaki görevli de ‘Şu anda binada kimse yok. Ben de bu konuda görüş belirtmeye yetkili değilim. Siz Ereğli’de şube başkanı Yusuf Ziya Odabaş’ı arayıp kendisiyle konuşun’ dedi. Kendisine ‘Yusuf Bey, genel merkezi aramamızı söyledi’ deyince de sinirlenip telefonu kapattı. Bunun üzerine Karadeniz Ereğli temsilciliğini tekrar aradık. Odabaş da ‘Ben kimseye bugüne kadar telefonda demeç vermedim. Sizi de tanımıyorum, yönetim kurulu kararıyla salı akşamı yazılı açıklamayı yaptık’ dedi.

Esnaftan pankartlı destek
Esnaf, “Erdemir işçisinin yanındayız, gerekiyorsa onlar için miting yaparız” diyor.

Ücretlerinde indirime gidilmesine ilçe esnafı da tepki gösterdi. Erdemir ve İsdemir’de maaşların düşürülmesi kararının kendilerini de olumsuz etkileyeceğini belirten bir grup esnaf, ilçe merkezine ‘Erdemir işçisine haklı mücadelesinde destek veriyoruz’ yazılı pankart astı.
15 yıldan bu yana esnaflık yapan Mülazım Küçükarslan, Erdemir’in ilçenin ‘kalbi’ olduğunu belirterek, “Ereğli’nin bütün gelirleri Erdemir’e ve işçisine endeksli. Bankalar, esnaf, herkes Erdemir işçisinin geliriyle geçiniyor. Esnaf yatırımlarını Erdemir’e göre yapıyor. Erdemir işçilerinin aylıklarından yüzde 35 kesinti yapması, Ereğli’nin gerilemesi, ilçedeki işsiz sayısının artması demektir. Bu açıklamalardan sonra satışlarımız düştü” dedi. Beyaz eşya satışı yapan Murat Yağmuroğlu ise, işçi çıkarılacağı söylentilerinin başlamasından bu yana satışlarının önemli oranda düştüğünü belirterek şöyle dedi:
“Yüzde 35’lik kesinti işçileri nasıl etkilerse, biz esnafı da o kadar etkiler. Erdemir işçisinin aylıklarındaki düşüş beklenmedik bir olay. 5 günden bu yana yapılan söylentiler yüzünden satışlarımız düştü. Günde 10 bin TL’lik ciro yapıyorken, şimdi 1500 TL’lik ciroyu zor yapıyoruz. Bu ne demektir? 5 çamaşır makinesi satarken, 1 çamaşır makinesi satar olduk. Belki maaş kesintisi yüzde 10 olsaydı bizi ve işçiyi
çok fazla etkilemeyecekti. İnşallah bu uygulamadan Erdemir
yönetimi vazgeçer.”

bigPara.com