Üçüncü çeyrek konut satışlarına yaramadı

Üçüncü çeyrek konut satışlarına yaramadı
Üçüncü çeyrek konut satışlarına yaramadı
Türkiye'de yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,35 oranında düştü.

Türkiye 'de yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,35 oranında düştü. Söz konusu dönemde 103 bin 543 konut satış sonucu el değiştirdi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılının üçüncü dönemine (Temmuz-Ağustos- Eylül ) ilişkin “Konut Satış İstatistiklerini” açıkladı. Buna göre, yılın üçüncü döneminde, konut satışlarında bir önceki döneme göre en yüksek düşüş yüzde 19,30 ile Zonguldak, Karabük, Bartın (TR81) bölgesinde gerçekleşti. Bir önceki döneme göre yüksek düşüş gösteren diğer bölgeler sırasıyla yüzde 15,70 ile İstanbul (TR10), yüzde 15,66 ile Adana, Mersin (TR62), yüzde 13,19 ile Antalya, Isparta, Burdur (TR61) ve yüzde 11,35 ile İzmir (TR31) bölgeleri oldu.

Aynı dönemde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki döneme göre artış gösteren bölgeler ise sırasıyla yüzde 39,11 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir (TR71), yüzde 26,47 ile Kastamonu, Çankırı, Sinop (TR82), yüzde 19,83 ile Samsun, Tokat, Çorum, Amasya (TR83), yüzde 18,04 ile Bursa, Eskişehir, Bilecik (TR41) ve yüzde 17,49 ile Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak (TR33) bölgeleri olarak belirlendi.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,76 oranında artış
Yılın üçüncü döneminde, konut satışında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,76 oranında artış gerçekleşti. Söz konusu dönemler karşılaştırıldığında, konut satışında 17 bölgede artış, 9 bölgede ise düşüş görüldü.

En çok artış gösteren bölgeler sırasıyla yüzde 30,29 ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli (TR21), yüzde 14,06 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt (TRC3), yüzde 13,81 ile Bursa, Eskişehir, Bilecik (TR41), yüzde 10,19 ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye (TR63) ve yüzde 9,03 ile Konya, Karaman (TR52) bölgeleri oldu. En çok düşüş gösteren bölgeler de sırasıyla yüzde 10,31 ile Şanlıurfa, Diyarbakır (TRC2), yüzde 9,46 ile Ankara (TR51), yüzde 3,23 ile Kastamonu, Çankırı, Sinop (TR82), yüzde 3,16 ile Adana, Mersin (TR62) ve yüzde 3,06 ile Zonguldak, Karabük, Bartın (TR81) bölgeleri olarak hesaplandı.

4 dönemlik ortalamalara göre yüzde 6,76 oranında artış gerçekleşti
Konut satışlarında yılın üçüncü döneminde, 4 dönemlik ortalamalara göre değişimlere bakıldığında Türkiye genelinde yüzde 6,76 oranında artış gerçekleşti. 4 dönemlik ortalamalara göre 20 bölgede artış, 6 bölgede ise düşüş meydana geldi.
Değişim oranlarına bakıldığında en yüksek artış gösteren bölge yüzde 32,58 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova (TR42), en fazla düşüş gösteren bölge ise yüzde 21,48 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan (TRA2) bölgesi oldu. (AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110903611090365

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne kadar zengin o kadar konut. - sktk60

  türkiyenin milyonerler hanesine 6bin küsur kişi daha katılmış buda 6 bin pahalı yeni konut alımı demek konutların gerisi kalır millet borca batmış durumda nerden konut alacak birde orda ençok konut satışının düştüğü illeri yazmış kars,ardahan,ağrı,ığdır bu vilayetlerde insan kalmadığı için ondan konut satışı düşmüştür bu bölgenin insanları batıya göç ediyor konut satacak insan bulamamışlardır.

  sağlamsa - nese2010

  geri dönüşüm projelerinde değerlendirilsin atıl kalacağına. TOKİ pazarlıkla toplu alım yaparsa ucuza alabilir.

  tecavüz etti ev aldırdı!!! - hulahop

  ne tecavüzü ne alaka? diyorsunuz değil mi? 'yeni radikal'cilik oynuyorum. okuyun diye abuk subuk başlık attım. demirparçai adlı yorumcu gayet güzel anlatmış zaten. radikal yeni bir yola girdi. habercilik kalitesini min. seviyelere indirdi. yazılar, haberler hatalarla dolu. yoğun bir çabayla okuyucu artırmaya çalışıyor. yani daha fazla reklam almaya ve para kazanma çabasında. sanane, canı ne istiyorsa onu yapar. beğenmiyorsan okuma diyenler de olacaktır ama içime sinmiyor işte. sizin de içinize sinmiyorsa, bu kalitesizlikten rahatsız oluyorsanız bunu haber altı yorumlarınızla belirtin lütfen. belki bir ihtimal patronlardan biri görür de kendine gelir. napıyoruz biz! der. 3 kuruş az kazanalım ama yaptığımız işi adam gibi yapalım, onurumuzla yapalım der. belki.. bu arada o fotoğraftaki yer neresi acaba merak ettim.

  Talepsiz ARZ var demektir - Anidya

  Konut pazari ne kullanilabilir, ne satilabilir ve ne de kiraci bulabilir sinirlarii zorluyor demektir. Bu durumda -imrendirici reklamlar ve dusuk faiz vaadleriyle ve de biraz parasi olan kisiler, artik bu fazlasiyla doymus sektoru iyi yatirim alani olarak secmez. Bundan bir ders almak gerekirden baska denilecek bir sey yok gibi...

  Haberi okumadan başlık atmak - demirparcai

  Radikal'de Türkiye'deki "dandik" gazete web siteleri gibi sırf ilgi çeksin diye haberin içeriği hiç alakası olmayan başlıkları anasayfada gösteriyor. Radikal bunu yapmıyordu ama artık yapmaya başlamış. Yazık! Bu haberin hiç bir yerinde "Biraz fazla yaptık galiba" sözünü destekleyen bir argüman yok. 1- Yazıda 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre konut satışında düşüş olduğu söyleniyor ki zaten her sene bu düşüş olur. Doğal dönemsel bir durum, baharda ve yazın daha fazla ev alınır. 2- Başlığın tam aksine yazıda 4 dönemlik ortalamada Türkiye'de konut satışının geçen yıla göre %6,76 artış olduğu yazılmış. Yani konut satışı ekonomik büyümenin üstünde artmış. 3- Yazının hiç bir yerinde konut arzından, ne kadar konut inşaat edildiği veya satılamamış konut sayısı gibi bilgiler verilmemiş. Bu bilgiler olmadan nasıl "biraz fazla yaptık" sonucuna ulaşılabilir ki. Radikal okuduğunu anlayan bir okur kitlesine hitap etmek istiyorsa ilk önce okuduğunu anlayıp başlık atacak çalışanları olsun.