Üçüncü çeyrekte battık ¨808.000.000 BORÇ

Üçüncü çeyrekte battık ¨808.000.000 BORÇ
Üçüncü çeyrekte battık ¨808.000.000 BORÇ
Tüketici kredi ve kredi kartında batık tutarı üçüncü çeyrekte 808 milyon lira arttı. Borcunu ödemeyen tüketici sayısı 750 bine ulaştı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

Ekonomideki daralma, art arda yapılan zamlarla borç ödeme gücünün azalması ve artan tatil ile okul harcamaları tüketicilerin kredi ödemelerinde sorunu ağırlaştırdı. Yılın ikinci çeyreğinde, borcuna sadık olan ve kredi geri ödemesinde fazla bir sorun yaşamayan tüketiciler, üçüncü çeyrekte ise adeta bankanın yolunu unuttu. Merkez Bankası verilerine göre, tüketicilerin ilk çeyrekte 482 milyon lira artan batık kredileri, ikinci çeyrekte sadece 80 milyon lira arttı. Yılın üçüncü çeyreğinde ise, tüketici kredisi ve kredi kartında ödenmeyen tutar 808 milyon liralık rekor artış kaydetti. Haziran sonunda 7 milyar 85 milyon lira olan batık bireysel krediler, eylül sonunda 7 milyar 893 milyon liraya fırladı. 

Her gün 8.8 milyon TL battı 

Tüketiciler yılın üçüncü çeyreğinde günlük ortalama 8.8 milyon liralık krediyi geri ödemedi. Tüketicilerin toplam batık kredileri 2011 sonuna göre ise 1 milyar 370 milyon lira arttı. Bu artışın yaklaşık yüzde 60’ı yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşti. Bankaların 2011 sonunda 3 milyar 383 milyon lira olan batık kredi kartı olacakları, eylül ayı sonu itibariyle 3 milyar 919 milyon liraya çıktı. Batık kredi kartı alacağındaki 536 milyon liralık artışın 380 milyon lirası yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşti. İlk çeyrek sonunda 3 milyar 599 milyon lira olan batık kredi kartı alacağı, ikinci çeyrek sonunda 3 milyar 540 milyon liraya inmişti. Fakat bu tutar üçüncü çeyrek sonunda ise 3 milyar 919 milyon liraya çıktı. Bankaların 2011 sonunda 3 milyar 140 milyon olan batık bireysel kredileri, ilk çeyrekte 3.4 milyar liraya, ikinci çeyrek sonunda ise 3 milyar 545 milyon liraya çıktı. Yılın ilk yarısında 405 milyon lira artan batık bireysel krediler, üçüncü çeyrekte ise 429 milyon lira artarak 3 milyar 974 milyon liraya sıçradı. 

748 bin kişi borç ödemedi 

Merkez Bankası verilerine göre bu yıl ağustos sonu itibariyle bankalara bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı 748 bin 613 kişiye ulaştı. Bu rakam geçen yılın tamamında 512 bin olarak gerçekleşmişti. 2011 yılında 216 bin 531 kişi bireysel kredisini geri ödemezken, bu yılın 8 ayında bu rakam yaklaşık 311 bine ulaştı. Kredi kartında ise geçen yıl 296 bin kişi borcunu geri ödemezken, ilk 8 ayda bu rakam yaklaşık 438 bin kişiye ulaştı.
Cuma günü gerçekleşen Vodafone CEO Club toplantısında konuşan bankacılar da ekonomik büyümedeki yavaşlamanın etkisiyle, 2012’de sektörde kârların baskılandığına, aktif kalitesinin bozulduğuna, kredi büyüme hızının yavaşladığına ve takibe dönüşen kredilerin arttığına dikkat çekti.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110315211031528

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Batıyoruz - kemal.özg.

  Üçüncü ya da beşinci çeyrek ekonomi dilinde nedir anlamaz vatandaş ama bir gerçeği de vurgulamak lazım.Cüzdanlar 3 kuruşluk zamlar ile dolmuyor.Dolmadığında da son 10 yıldır sürekli yaşadığımız olay gerçekleşiyor.Batıyoruz.

  Ne Çeyreği - Sinan Devrim

  Üçüncü çeyrek falan değil arkadaş,Sultan'ın ustalık devri bu batak.Teğet geçtiği söylenen Krizin cüzdansal akçalarımıza dikey saldırısı.Veee beklenen son.Cüzdanlar boş.

  Kar Hırsı - sabahattinali

  Bankalar kredi kartı uygulamsında okadar aşırıya kaçtılarki nerdeyse yolda kart dağıttılar. Asgari ücretlinin elinde 5 bankanın kartı bulunuyorsa doğal olarak böyle bir sonuç beklenir. Dilerim geçmişte olduğu gibi batan içi boşaltılan bankaların zararını tüm halka ödeme alışkanlığı yinelenmez.geriye dönmeyen borçların yükünü 70 milyon vatandaş ödemez.

  Krize alamet. - kazim özkan

  Bu durumda 748.000 kisi banka kredi sisteminin disinda kalacaga benziyor, yani önemli bir tüketici kitlesinin ekonomiye katkisi asgariye inme yolunda. Bu konuda bankalarin ve hükumetin kabahatleri de çok büyük. 10 TL lik bir alisverisi alti ay taksite baglamak gibi tüketiciyi yolmaya yönelik abes kredilere tevessül eden ve kredi yoluyla bagimli müsteri toplulugu yaratan banka sistemi ve buna eyvallah deyip millî ekonomiyi ve tüketici kitlesini düsünmeyen hükumet burunlarinin ötesini görmekten aciz durumdalar. Üstelik, tamamen krediye dayanan gözü doymaz insaat sektöründeki olasi bir tikanma Türkiye'yi Ispanya'nin içinde bulundugu durumdan daha vahim bir ekonomik batakliga sürükleyebilir. Yalniz fark su ki Ispanya'nin arkasinda dayanisma gücü yüksek Avrupa toplulugu vardir. Biz ise, gerekli kriterlerin yerine getirilmesini aksatarak Avrupa Birligine girmeyi geciktirme amaciyla ayagimizi sürçe sürçe bu imkanin da disinda kaliyoruz. Öyle bir durumda bunun faturasini bankalar degil, Ispanya ve Yunanistan'da oldugu gibi gelirlerinin yarisini devlete ek vergi vererek halk ödeyecek ve fakirlesecektir. Bütün bunlar faraziye degildir. Bügün Avrupanin içinde bulundugu ve Türkiye'ye de sirayet etmekte olan, kaynagini piyasa daralmasi ile halkin gelir kaybindan alan krizin ismi "banka ve borçlanma krizi" dir.

  Borç - Kara Bayrak

  Kredi ve borçla dönen bir sistem de bunların olması normal de bütçe açıklarının üstünü hükumetin bununla kapatacağı korkusu sardı şimdi de

  daha durun - gazetey

  Türkiyenin büyük fırtınası yakın. Herkes deliklere.

  Bankalar gerçekten bütün batık kredilerini bildiriyor mu? - psidian

  Banka yöneticilerinin üzerinde 'bankalarımız iyi durumda' deyin baskısının bu kadar yoğun olduğu bir ortamda, yaklaşık 4 milyar dolarlık batık kredi kartı borcunun çok daha yüksek olduğu akla geliyor. 4 milyar dolarlık rakam GSMH'nin bu haliyle % 0.75'ine karşılık geliyor.