'Üçüncü kuşak lisansı almayan zararlı çıkar'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iletişim vergilerinde kademeli indirim sözüne Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer'den de destek geldi.
Haber: M. SERDAR KUZULOĞLU / Arşivi

ANTALYA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iletişim vergilerinde kademeli indirim sözüne Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer'den de destek geldi. Acarer, vergi indirimi konusunda hükümetle birlikte bir yıldır çalıştıklarını doğruladı ve, "Türkiye'de az cep telefonu kullananın vergideki payı yüzde 65, çok kullananın ise yüzde 40. Bir anda büyük bir indirim söz konusu olmaz. Ama yüzde 5'lik bir indirim söz konusu olabilir. Dörder aylık sürelerle bu denenecek. Ne zaman başlanacağınaysa hükümet karar verecek" açıklamasını yaptı.
Abone başı ortalama aylık gelirin 11 dolar olduğu Türkiye'de az cep telefonu kullananların vergideki payının yüzde 65, çok kullananların yüzde 40 olduğuna dikkat çeken Tayfun Acarer vergi dilimindeki küçük indirimlerin vergi gelirini artırabileceğini ifade etti
17 ayda 30 milyon telefon
Üçüncü Kuşak (3G) iletişim lisanslarının en geç 2007'nin ilk yarısında verileceğini de belirten Tayfun Acarer, "Operatörler altyapı çalışmalarını neredeyse tamamladılar. Lisanstan sonra hızlı bir süreçte üçüncü kuşak Türkiye'de hayata geçecek" dedi.
Üçüncü kuşak lisansını bütün operatörlerin almaya çalışacağını vurgulayan Acarer şunları söyledi: "Üçüncü kuşak lisansını almayan operatör zararlı çıkar. Belki bir dördüncü operatör de gelebilir. Bunu mümkün kılacak ve yeni gireni koruyacak düzenlemeler yaptık." Kaçak cep telefonlarının kapatılmasıyla ilgili soruları da cevaplayan Acarer, üç milyon cep telefonunun kapatıldığını belirtti. Bunların yarıya yakınının kullanılmadığını hatırlatan Acarer, "17 ayda 30 milyon telefon kazanıldı" diye konuştu.