'Uçuşu askıya almak abartılı'

Belçikalı uzmanlar, Onur Air'in uçuşlarının bazı Avrupa ülkelerinde askıya alınmasını 'abartılı bir karar' olarak değerlendirdi. Brüksel Askeri Kraliyet Okulu Mekanik Bölümü profesörleri tarafından düzenlenen ve...

BRÜKSEL/ ROMA - Belçikalı uzmanlar, Onur Air'in uçuşlarının bazı Avrupa ülkelerinde askıya alınmasını 'abartılı bir karar' olarak değerlendirdi. Brüksel Askeri Kraliyet Okulu Mekanik Bölümü profesörleri tarafından düzenlenen ve Hollanda'ya da iletilen raporda, Onur Air'in 'yasaklama gerektirecek ciddi eksikleri' bulunmadığı belirtildi. Raporda, yapılan incelemeler sonucunda, söz konusu şirketin uçuşlarının yasaklanmasının 'aşırı bir önlem' ve 'abartılı bir karar' olduğu kaydedildi.
İtalya: Aykırı bir durum yok
Belçikalı uzmanlar, şirketin bazı uçuşlarında tespit edilen sorunları incelediklerini ve uçakları teftiş ettiklerini vurgulayarak, Onur Air yöneticilerinin güvenlik konusunda ihmalkâr davrandıkları görüşünün doğru olmadığını ifade etti. Bu arada, İtalyan sivil havacılık teşkilatı ENAC'tan yapılan açıklamada, dün Onur Air'e ait bir Airbus 321 tipi uçağa yapılan denetimde kurallara aykırı bir durumun saptanmadığı ve uçağın kontrollerin ardından Türkiye'ye gönderildiği belirtildi.