'Ucuz bilgisayar'a BM desteği geliyor

Dünyadaki zenginlerle yoksullar arasındaki dijital uçurumu kapatması umulan 100 dolarlık dizüstü bilgisayar projesine Birleşmiş Milletler'den (BM) önemli destek geldi.

DAVOS - Dünyadaki zenginlerle yoksullar arasındaki dijital uçurumu kapatması umulan 100 dolarlık dizüstü bilgisayar projesine Birleşmiş Milletler'den (BM) önemli destek geldi. BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, bu amaçla, projenin mimarı ve ABD'nin Boston kentindeki Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Laboratuvarı Başkanı Nicholas Negroponte ile bugün Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının yapıldığı Davos'ta bir mutabakat zaptı imzalayacak.
Kendi elektriğini üretecek
BM'den yapılan açıklamaya göre, Derviş'in başkanı olduğu UNDP, Negroponte'nin kuruluşuyla, 'kalkınmakta olan ülkelerdeki pilot okullara teknoloji ve kaynak' sağlanması konusunda ortak çalışma yapacak. Proje kapsamında, gelecek yıl sonuna dek kalkınmakta olan ülkelere öğrenci ve öğretmenlerin kullanması amacıyla maliyetine 1 milyon adet 100 dolarlık dizüstü bilgisayardan satılması öngörülüyor. Tasarımı bilinen dizüstü bilgisayarlardan biraz farklı olacak ve kendi elektriğini yanına yerleştirilen kolun çevrilmesiyle üretecek 'yeşil makine' adı da verilen 100 dolarlık laptop, çeşitli biçimlerde katlanabilecek ve darbeye karşı dayanıklı lastik koruyucuyla çevrelenecek.
AC adaptör kablosunun aynı zamanda taşıyıcı omuz bandı olduğu bilgisayar, üretim masraflarının kısılması için günümüzde standart olan işlemci hızından biraz düşük olan 500 megahertz işlemciye sahip olacak. Aynı zamanda acil durumlarda iletişim sağlanabilecek bir araç olarak da kullanılması planlanan bilgisayarın ilk modellerinde güç kaynağı kolunun bir kez çevrilmesiyle 10 dakika yetecek güç sağlanacak. Kablosuz internet erişimine sahip olacak bu dizüstü bilgisayarlar, yakındaki aynı model laptoplarla doğrudan bağlantıya geçebilecek ve bunlardan birinin internete girişi varsa diğer laptoplar da bu girişten faydalanabilecek.
ABD'de de satılacak
Ucuz bilgisayarın mucidi Negroponte, "Bu bilgisayar sayesinde tüm dünyaya internette sörf yapmayı öğretmek istediğini" belirterek, bu bilgisayarın tasarım açısından farklı olacağını ve çalınması veya satılmaya çalışılması halinde kiliseden izinsiz alınmış bir eşya gibi muamele göreceğini söylemişti. Negroponte, bilgisayarın fiyatının dünyanın birçok yeri için yüksek olduğunu belirterek, fiyatın ileride daha düşmesini ve satılacak ülkenin ekonomisine göre ucuzlatılmasını umduğunu belirtmişti.
Dünyanın bir numaralı arama motoru Google'ın da aralarında bulunduğu birçok Amerikan şirketinin destek verdiği ucuz bilgisayar projesine ABD içinden de talepler gelmişti. Massachusetts'teki düşük gelirli okulların öğrencileri için ürüne 500 bin adet talep gelmişti.