Ucuz Çin malının kızdırmadığı ülke yok

Çin malları tüm dünyada olduğu gibi Türk pazarında da geniş ölçüde yer bulurken, bu ülkeden ithal edilen mallarda yok yok. Çin, ucuz işgücü avantajını kullanarak diğer ülkelere olduğu gibi...

ANKARA - Çin malları tüm dünyada olduğu gibi Türk pazarında da geniş ölçüde yer bulurken, bu ülkeden ithal edilen mallarda yok yok. Çin, ucuz işgücü avantajını kullanarak diğer ülkelere olduğu gibi, Türkiye'ye de bilgi işlem makinesinden telefona, kameradan motosiklete, oyuncaktan tekstile, ayakkabıdan vantilatöre kadar yüzlerce çeşit mal satıyor.
Türkiye geçen yıl Çin'den 6.8 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirirken, bu ülkeye ihracat ise 549.7 milyon dolar düzeyinde kaldı. Ocak-nisan döneminde ise Çin'den ithalat 2.8 milyar dolar, ihracat ise 170.3 milyon dolar oldu. Geçen yıl Çin'den 758.8 milyon dolarlık otomatik bilgi işlem makinesi ve ünitesi ithalatı yapılırken, 212 milyon dolarlık radyo telefon, radyo, televizyon vericileri, televizyon kamerası ve 186 milyon dolarlık deri, kösele seyahat çantası ithalatı yapıldı. Bu yılın dört
ayında da 341,7 milyon dolarlık otomatik bilgi işlem makinesi ve ünitesi, 94,8 milyon dolarlık radyo telefon, radyo, televizyon vericileri, televizyon kamerası ve 89.1 milyon dolarlık da motosiklet, mopet, motorlu bisiklet ve sepetleri ithalatı gerçekleştirildi. Bu arada, Çin'in dünyaya yaptığı ihracat 660 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bu rakamın 2010 yılında 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
Kota uygulanıyor
İthalatta en fazla korunma önlemi Çin'e uygulanırken, bu ülkeye uygulanan önlemler arasında dampinge karşı vergi ve kota uygulamaları bulunuyor. 2005 yılının sonuna dek çeşitli ülkeler de Çin'in ihracatına yönelik 561 anti-damping davası açtı. Bu sayı tüm dünyadaki anti-dampingolaylarının yüzde 16'sını oluşturuyor.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Çin İş Konsey Başkanı Yavuz Onay, Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin henüz istenilen düzeyde olmadığını belirterek, iki ülke ekonomik ilişkilerinde dış ticaret açığının Türkiye aleyhine olduğunu, ancak bu ülkeden yapılan ithalatın büyük bölümünün ihracatta kullanılan hammaddelerin oluşturduğunu söyledi.
Ticari dengesizlik var
Yavuz Onay, "Çin'den ithalat yapmazsak, ihracat da yapamayız. İthalat eleştirileri yapanlar bunu da düşünmeli" diye konuştu. Çin'de iş imkânları konusunda Onay, Çin'de şu anda 150 Türk firmasının bulunduğunu, bu firmalardan 50-60'ının üretim yaptığını söyledi. Yıl sonunda bu rakamın 300'e ulaşacağını ifade eden Yavuz Onay, Türk firmalarının da artık tüm dünya ülkelerinin yaptığı gibi Çin'i fabrika olarak kullandığını söyledi.