Ucuz ilaç için bir aylık erteleme

Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun raporunda konu olan ve fabrika çıkış fiyatları baz alınarak Avrupa'nın en ucuz fiyatlı ilacının belirlenmesini sağlayacak uygulamayı 1 ay süreyle erteledi.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun raporunda konu olan ve fabrika çıkış fiyatları baz alınarak Avrupa'nın en ucuz fiyatlı ilacının belirlenmesini sağlayacak uygulamayı 1 ay süreyle erteledi. Sağlık Bakanlığı, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatları Hakkında Tebliği'nin yürürlük tarihinde yeni tebliğ yayımlayarak değişikliğe gitti. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre Avrupa'nın en ucuz satış fiyatı belirlenirken fabrika çıkış fiyatının baz alınacağı ve 16 Mayıs Pazartesi günü yürürlüğe girecek uygulama 13 Haziran tarihine ertelendi. Uygulamayla eşdeğer ürün tanımlamasında ambalaj miktarı aynı olması koşulu kaldırılıyor.
Sağlık Bakanlığı'nın tebliğine göre, orijinal ürünlerin Türkiye satış fiyatı belirlenirken, referans ülkeler, referans ülkelerde bulunmuyorsa en ucuz olduğu diğer AB ülkesi ve referans ülkeler dışındaki bir ülkeden ithal edilmiş ise ithal edildiği ülke dahil olmak üzere, o ülkelerdeki fabrika satış fiyatları baz alınacak.