@ismailsaymaz

Ucuz konut için kuralar çekildi

TOKİ ve İstanbul Belediyesi'nin alt gelir grubu için yapacağı 678 konutun kurası çekildi. Başvuru sayısı 6 bin 973'tü...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, 'alt gelir grubuna' yönelik İkitelli'de inşa edilen ve 6 bin 973 kişinin başvurduğu 678 konutun sahipleri kura ile belirlendi. İki kurumun 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında inşa edilen 678 konutun çekiliş töreni dün Feshane'de gerçekleştirildi. Otopark alanında düzenlenen törene konutlar için başvuran 6 bin 973 kişi ve yakınları katıldı.Vatandaşların büyük bölümü aşırı sıcak altında, şemsiyeler, gazeteler ve mukavva kutularla güneşten korunmaya çalıştı.
Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve TOKİ Başkanı Levent Akçay'ın hazır bulunduğu törende, altı haneli numaralar çekilişle belirlendi. İlk talihli, '100104' numaralı Emine Koç oldu. Törene Koç'un yerine babası İsmail Koç katılmıştı. Topbaş'ın çiçek verdiği Koç, böbrek tedavisi gören ve diyaliz ünitesine bağlı kızı için başvurmuştu: "Kızım hastaneye düşünce eşi onu ve iki çocuğunu terk etti gitti. Ben fayans ustasıyım. Ayda 475 YTL kira ödüyorum. Çok sevinçliyim."
Sevcan Temel'in adı, 'Uğurum' dediği kızı Ecenur ile geldiği törende dokuzuncu çekilişte anons edildi. Temel, kızı ile kürsüye çıkınca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Topbaş, "Ecenur'un eğitim masraflarını karşılayalım mı" diye sordu. Ecenur'un Darüşşaffaka'da öğrenim gördüğünü belirten Temel, bir de ikizlerinin olduğunu söyledi. Topbaş, "O halde senin ödemelerini karşılayalım" dedi. Böylece Temel, çekiliş için geldiği törende ücretsiz ev alma hakkı kazandı.
Temel, daha düne değin Zeytinburnu'nda, bir hastalık yüzünden ölen eşinden kalan 400 YTL maaşla geçiniyor, bunun 250'si kiraya gidiyordu.
66 yaşında gelen şans
Seniha Köksal ise 08.00'de geldiği törende sevinçli haberi 13.50'de duydu, kürseye çıkarken ağladı. 66 yaşındaki Köksal, eşini yıllar önce yitirmiş, oğlunu 'sağlam' bir işe sokamamıştı.
Emekli maaşının yarısı olan 250 YTL'yi kira olarak ödüyordu. Bu, Köksal için mucizeydi. Esra Ceyhan'ın sunduğu tören saatlerce sürdü. Kürsüden uzakta kalanlar için kurulan ekranda talihliler bir bir görülürken, adının okunmasını ummayanlar aşevi araçlarındaki pilav ve ayran için kuyruğa girdi.