Ucuz kredi bedava değildir

Ucuz kredi bedava değildir
Ucuz kredi bedava değildir
Kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye gelmesi özel sektörün ucuza borçlanmasını sağlayacak. Ancak ekonomistler uyarıyor: Kredi bedava değil.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Fitch’in ardından Moody’s’in de Türkiye ’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çekmesinden sonra Türkiye’ye fon akışının artacağına ilişkin büyük bir beklenti oluştu. Öyle ki yıllık 10 milyar dolar civarında olan Türkiye’ye giren yabancı sermayenin 3-4 katına çıkması öngörülüyor. Ancak Türkiye’yi bekleyen tehlikeler de var. Moody’s kararı ile dış borç faizinin düşeceği, böylece hem Hazine’nin hem de özel sektörün daha kolay borçlanabileceği tahmin ediliyor. Bu durum ise dış borcu arttıracak. Ekonomist Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası’nın yönlendirici olabileceğini belirterek, “Bu süreç iyi yönetilmeli” uyarısında bulundu.
Moody’s’in kararının kısa dönemde ilk etkisinin kâr realizasyonu olabileceği belirtiliyor. Piyasa uzmanları karardan önce beklentinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, artık bu beklentinin bittiğini söyledi. Kararın en önemli etkisi dış borçlanmaya ilişkin maliyetin yani faizlerin düşmesi. Ekonomist Eğilmez, kararın dış borcun vadesini etkilemeyeceğini düşündüğünü belirterek, özel sektörün ‘bedava kredi’ bulmuş gibi borçlanmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Geçmişte Yunanistan’ın euroya girerken reyting artışında böyle bir durum yaşadığını, yüzde 6-7’lerde olan faizin yüzde 2’lere düşerek neredeyse Almanya ’nın borçlandığı faize kredi bulunduğunu hatırlatan Eğilmez, Yunanistan’da bu durumun daha sonra olumsuz etkilerinin görüldüğünü vurguladı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de özel sektör borçlanmasına ilişkin uyarıda bulundu. Şimşek, Türkiye’nin ikinci yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu almasının ardından şirketlerin şu anda makul düzeyde olan borçluluğunun izlenmesi gerektiğini söyledi. Şimşek, Londra’da katıldığı panelde, “Şirketlerin yükümlülüklerini özellikle yatırım yapılabilir kredi notunu aldıktan sonra izlememiz gerekiyor” dedi. Yatırım yapılabilir seviye kredi notunun ölçüsüz risk alınmasına neden olabileceğini belirten Şimşek, “Neler yapabileceğimize bakmamız gerekebilir. Gerekirse şirketlerin borçlanmasını durdurmak için girişimde bulunabiliriz” dedi.
Merkez Bankası ise dün Ankara ’da ekonomistlerle bir araya geldi ve Moody’s kararı için ‘hazırlıklıyız’ mesajı verdi.

En büyük beklenti emeklilik fonları

Moody’s’in kararının en önemli etkisinin emeklilik fonları üzerinde olması bekleniyor. FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin not artışının Amerika ’da emeklilik fonlarının çeşitleri bakımından çok önemli olduğuna işaret ederek, “En büyük fonlar Amerika’daki emeklilik fonlarında. Amerika ve Kanada’daki emeklilik fonları da artık Türkiye’ye yatırım yapabilecekler” dedi.

Doğrudan yatırım gelecek mi?

Moody’s kararından sonra merak edilen soru, “doğrudan yabancı yatırım gelecek mi?” Ekonomist Uğur Gürses, kararın geç geldiğini şimdiye kadar Türkiye’ye gelenlerin geldiğini artık bundan sonra kalanların geleceğini söyledi. Türkiye’nin zaten ucuza borçlandığını ifade eden Gürses, “Uzun vadede değişen bir durum yok. Doğrudan yatırım genişliyor mu? Ona bakmak lazım” dedi. Eğilmez de not artışının doğrudan yatırımı çok etkilemediğini söyledi.

bigPara.com