'Ucuz uçak 18 milyon yolcu kaybettirdi'

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs firmalarının ucuz uçak taşımacılığıyla yılda 18 milyon yolcusunu kaybettiğini belirterek, firmaların rekabet gücünün artırılması için, akaryakıttan alınan ÖTV'nin yarısının geri ödenmesi gerektiğini söyledi.

ADANA - Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs firmalarının ucuz uçak taşımacılığıyla yılda 18 milyon yolcusunu kaybettiğini belirterek, firmaların rekabet gücünün artırılması için, akaryakıttan alınan ÖTV'nin yarısının geri ödenmesi gerektiğini söyledi.
Yıldırım, sektörün ciddi bir süreçten geçtiğini, başta sektör çalışanları olmak üzere, hükümet tarafından acilen tedbir alınması gerektiğini savundu. Yıldırım, "Ucuz uçuş, otobüs firmalarına yılda 18 milyon yolcu ve 720 milyon dolar para kaybettiriyor" dedi. Otobüs firmalarının en büyük sıkıntısının pahalı akaryakıt kullanımı olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: "Firmalarımız dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyor. Bu da diğer sektörlerin karşısında tutunmamızı zora sokuyor. Otobüs firmalarının havayolu taşımacılığıyla rekabet edebilmesi için akaryakıttan alınan ÖTV'nin yüzde 50'sinin geri ödenmesi gerek. Firmaların kendini yeniden toparlaması için bu şart."
Gelişen teknolojiyle otobüslerin uçak konforuna ulaştığını belirten Yıldırım, iç hatlarda kullanılan çok sayıdaki ikinci el otobüsün acilen yurtdışına satılarak yenilenmesi gerektiğini ifade etti. Yıldırım, "Son günlerde bazı otobüs firmaları 1 YTL'ye yolcu taşıyor. Bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli" diye konuştu.