Ucuza sattı milyarder oldu

Ucuza sattı milyarder oldu
Ucuza sattı milyarder oldu
'Ucuzcu market' BİM, sektörün lideri oldu. Değeri 4.8 milyar dolara ulaşan BİM'in kurucusu Topbaş da dünya zenginler listesine girdi.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Birbiri üzerinde duran açılmamış koliler... Mukavva kutuların içinde adını pek de duymadığınız çoğunluğu Anadolu ’dan gelme markalar... Hiç de albenisi olmayan bir konsept. 1995 yılında yaşamımıza giren BİM, ürünleri ‘en ucuza’ satarak bugün perakende sektöründe Migros, Carrefoursa gibi devleri geçerek lider oldu, ortağı Mehmet Latif Topbaş’ı ise Forbes’ın milyarderler listesine taşıdı.

BİM’lerin Türkiye perakende sektörüne giriş tarihi 1995. Cüneyt Zapsu ve kardeşi Aziz Zapsu’nun Alman Aldi’den örnek alarak kurduğu BİM’in hedefi maliyetleri minimum seviyeye indirerek, tüketiciye en ucuz ürünü sunmaktı. Bu amaçla düşük gelirli mahallelerde mağazalaşmaya başlayan BİM, tüketicinin ilgisiyle bugün başarılı bir iş modeli haline geldi. Zapsu ailesinin 2003 yılında hisselerini sattığı BİM, son beş yılda piyasa değerini 10’a katlayarak Migros, Carrefoursa gibi devleri dize getirdi.

Rakiplerin toplamı kadar
21 mağaza ile başlayan BİM’in bugün 3009 mağazası bulunuyor. 2005’te 1 milyar 673 milyon lira olan cirosu ise 2010’da 6 milyar 573 milyon liraya çıktı. Bu ciro onu liderliğe taşıdı. 2006’da BİM’in cirosu, Migros’un 4.3 milyar lira olan cirosunun ancak yarısıydı. BİM, son 6 yıl içinde toplam 783 milyon lira net kâr elde etti. Yurtiçindeki bu başarısına paralel olarak geçen yıl Fas’a açılan BİM, önümüzdeki dönemde Suudi Arabistan pazarına girmeyi hedefliyor.

BİM’in başarısının bir diğer cephesini ise borsa değeri oluşturuyor. 2005’te 496 milyon dolarlık piyasa değeri ile halka açıldı. Şirketin o dönemdeki piyasa değeri Migros’un sadece üçte biri kadardı. Hızlı büyüme ve yüksek kârlılık sonucunda hisselerdeki değer artışıyla birlikte BİM’in bugünkü piyasa değeri 4.8 milyar dolara ulaşmış durumda. Migros’un piyasa değeri ise 3.6 milyar dolar seviyesinde. Bir diğer rakibi Carrefoursa’nın değerinin 1.4 milyar dolar olduğu dikkate alınırsa, BİM’in değeri en büyük iki rakibi Migros ve Carrefoursa’nın neredeyse toplamına eşit duruma geldi. Halka açıldığından bu yana yaklaşık 10 kat değer kazandı.

Hisselerdeki bu hızlı yükseliş BİM’in patronlarını da bir anda Forbes’ın dolar milyarderleri listesine soktu. BİM’in sermayesinin yüzde 18’ine sahip olan Mustafa Latif Topbaş’ın hisselerinin değeri yaklaşık 900 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Bu hisselerin değeri, 2005’te 90 milyon dolardı. Topbaş, yeni açıklanan Forbes listesinde 1.3 milyar dolarla 938’inci sırada bulunuyor ve bu serveti ile Mustafa Koç, Şevket Sabancı, Suzan Sabancı Dinçer, Aydın Doğan gibi isimleri geride bıraktı. Listeye Türkiye’den 38 kişi girmişti.

bigPara.com