Ucuzluk ülkesi Çin'e pahalı Türk kumaşı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Türk tekstil ihracatçılarının Çin'deki Shanghai de Intertextile Fuarı'nda başta tekstil olmak üzere...

İSTANBUL - İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Türk tekstil ihracatçılarının Çin'deki Shanghai de Intertextile Fuarı'nda başta tekstil olmak üzere dünyayı ucuz ürünleriyle kasıp kavuran Çin'e kaliteli ve yüksek fiyatlı kumaş ihracatı için ciddi ve yüksek miktarlı bağlantı yaptığını söyledi.
Yarın sona erecek fuarda İTHİB önderliğindeki 13 firmanın önemli satış bağlantıları yaptığı ifade edildi. Birlik Mensucat'ın, fuar öncesi Çin'e 100 bin metre kadife kumaş satışı Türk firmalarının fuara moralli katılmasını sağlarken, fuarda, Söktaş, Bahariye, Akın Tekstil, Anteks, Altınyıldız, Birlik Mensucat, Abacı, GAP, Kipaş ve Orta Anadolu gibi firmaların da Çin'e mal satışı için bağlantılar kurduğı açıklandı.
Hedef 7 milyar dolar
Fuar katılımını organize eden İTHİB Başkanı Gülle, Shanghai de Intertextile Fuar'ında, beklentilerin üzerinde bir iş yapıldığını belirtti. Gülle, Çin'e, kaliteli ve yüksek fiyatlı kumaş satışının, Türk tekstilinin nerelere geldiğini göstermesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak "Hedefimiz 2007'de 7 milyar dolarlık ihracat" dedi.
Tekstil ihracatının 2006'nın ocak-eylül döneminde yüzde 11.9 artarak 4 milyar dolara ulaştığını kaydeden Gülle, Çin'e ihracatın ise yüzde 9.8 arttığını ifade etti. Çin'in, dünyanın en büyük tekstil ve hazırgiyim imalatçı-ihracatçılarından olduğuna işaret eden Gülle, "Ancak, biz her zaman Çin'den korkmak yerine mücadele etmemiz gerektiğini, Çin'i pazar haline getirebileceğimizi söyledik. Yaptıklarımız da bunu gösteriyor" dedi.