Ucuzluk zinciri Türkiye'ye yayılacak

Fransızca öğretmeni Mustafa Onbaş ve Mustafa Arı ile petrol mühendisi Ömer Arı'nın temellerini bundan 27 yıl önce Mercan'da 30 metrekarelik bir dükkânda attığı 3-M Çarşı, kurduğu ucuzluk zinciriyle Türkiye'ye yayılıyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Fransızca öğretmeni Mustafa Onbaş ve Mustafa Arı ile petrol mühendisi Ömer Arı'nın temellerini bundan 27 yıl önce Mercan'da 30 metrekarelik bir dükkânda attığı 3-M Çarşı, kurduğu ucuzluk zinciriyle Türkiye'ye yayılıyor.
Takım elbiseden cekete, gömlekten pantolona, kravattan boxer'a kadar bir erkeğin ihtiyacı olan pek çok ürünü Carporal, Arira ve Theoria markaları altında üreten 3-M Çarşı, bunları kendi mağazalarının yanı sıra toptan olarak Anadolu'da da satışa sunuyor. Şu anda 3 bin metrekarelik satış alanına ulaşan kuruluşun hedefi önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu rakamı 5 bin metrekareye çıkarmak.
Ürünlerinde hammadde olarak rakipleriyle aynı malzemeyi kullandıklarını söyleyen 3-M Çarşı Mağazalar Koordinatörü Fahri Çakır, "Biz de takım elbiselerimizde Altınyıldız'ın, Boss'un kumaşlarını kullanıyoruz. Ama koleksiyonumuzu rakiplerimizden yüzde 40-50 daha ucuza satıyoruz. Bunun nedeni koleksiyonu direkt kendimiz üretmemiz. Ya da Türkiye'de en ucuza üretecek yerleri bulmamız" dedi.
Şimdilik İstanbul'da
250 YTL'ye takım elbisenin, 40 YTL'ye gömleğin ve 20 YTL'ye pantolonun satıldığı 3-M Çarşı Mağazaları İstanbul'da Merter, Yenibosna ve Gaziosmanpaşa'da faaliyet gösteriyor. Genelde büyüklüğü 500 ile bin 500 metrekare arasında değişen mağazalar açtıklarını ifade eden Fahri Çakır, "Önümüzdeki yıl mağaza sayısını daha da artıracağız. İlk olarak İstanbul'un Anadolu yakasında iki mağaza açacağız. Bizim her bir reyonumuz rakiplerimizin mağazası büyüklüğünde" diye konuştu.
Düşük kâr marjıyla çalıştıkları ve sürümden kazandıkları için tüm mağazaları kendilerinin açacağını dile getiren Fahri Çakır, "Bayilik verirsek tüm ürünlerimizin üzerinde en az yüzde 15 bayi kârı koymamız lazım. Bu da fiyatlarımızın yükselmesine neden olacak. O nedenle bayilik vermeyi düşünmüyoruz" açıklamasını yaptı.
250 bin adet kaban üretip hem Türkiye hem dünyaya satıyor
Mağazalarında satılan tüm ürünlerinden sadece mont ve kabanları kendilerinin ürettiğini dile getiren 3-M Çarşı Mağazalar Koordinatörü Fahri Çakır, "Diğer ürünleri Türkiye'nin dört bir yanında üretim yapan firmalara yaptırıyoruz. Ancak mont ve kabanı biz üretiyoruz. Zaten bu konuda uzmanız. Şirketimizin kurucuları öğrencilik yıllarında işe mont ve kaban üreterek başlamış.
Bugün Yalova ve Haramidere'de bulunan fabrikalarımızda yılda 200-250 bin adet mont kaban üretiyoruz. Üretimimizin yüzde 80'ini iç piyasada satarken kalanını İspanya, Fransa, İran ve Rusya gibi ülkelere ihraç ediyoruz" dedi.
Şu anda sadece erkekler için üretim ve satış yaptıklarını belirten Çakır sözlerini şöyle tamamladı: "Biz bir alanda uzman olduğumuzu göstermek istiyoruz. O nedenle kadın giyimine girmiyoruz. Kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler satmamıza rağmen bizim hedef kitlemiz eğitim ve gelir düzeyi yüksek insanlar."