Ufukta borç takası var

Kamuoyunda 'torba yasa' olarak bilinen yasal düzenleme, Borçlanma Kanunu'nda Hazine'ye dış borçlanmada 'takas' yetkisi veriyor. Yeni sistem çerçevesinde yatırımcılara, isteğe bağlı, uzun vadeli kâğıt önerilebilecek.

ANKARA - Kamuoyunda 'torba yasa' olarak bilinen yasal düzenleme, Borçlanma Kanunu'nda Hazine'ye dış borçlanmada 'takas' yetkisi veriyor. Yeni sistem çerçevesinde yatırımcılara, isteğe bağlı, uzun vadeli kâğıt önerilebilecek. Ekonomik istikrar ve Türk tahvillerine artan talep nedeniyle, yatırımcıların değişime sıcak bakacağı düşünülüyor.
Türkiye ekonomisinde yaşanan iyileşme ve oluşan güvene paralel olarak Türk tahvillerine ilginin arttığını hatırlatan uzmanlar, Türkiye'nin 'kısa vadeli ve vadesi yaklaşan kâğıtların uzun vadelilerle değişimini içeren' takas önerisinin, uluslararası piyasalarda büyük ilgi göreceğini söylüyor.
Ortam takasa elverişli
Bazı yabancı yatırım bankaları analistlerine göre gerek uluslararası piyasalardaki likiditenin yarattığı elverişli ortam, gerekse Türkiye'nin AB ve IMF çıpasına bağlı hareketi, gönüllülük esasına dayalı 'tahvil takası'na imkân yaratıyor. Türkiye'nin, avrobond piyasasında avro cinsinden tahvillerinde en fazla 10 yıllık vade olduğunu hatırlatan yetkililer ise avro cinsinden tahvillerin vadesinin, ilk aşamada 20 yıl, daha sonra da 30 yıla çıkarılmasının planlandığını belirttiler.
Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, yatırım bankalarından dış borçta takas konusunda zaman zaman öneriler geldiğini, bu önerileri değerlendirebilmek için de TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen yasa tasarına yetki almak için bir hüküm koyduklarını, ancak şu ana kadar netleşmiş bir kararları olmadığını söyledi.
Çanakcı, "Zaman zaman yatırım bankaları bazı önerilerle gelebiliyor. Böyle bir öneri geldiğinde biz de değerlendirmek istersek, elimizde bu araçlar bulunsun diye tasarıdaki maddeyi çerçeve yasa tasarısına koyduk" dedi.
Yatırım bankaları önerdi
Reuters'a açıklama yapan Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, takas işleminin iç piyasada rutin olarak yapıldığını hatırlatarak yatırım bankalarının önerileriyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
"Belli bir kâğıdın, belli boyutta değişimine talep olabileceği, bunun da Hazine'ye belli bir kazanç sağlayabileceği önerisiyle gelebiliyorlar. Değişim işlemi gerçekleşirse Hazine'nin bundan vade ve maliyet açısından kazancı olabilir ama bu büyük, toplu, köklü bir şey değil. Bundan hem kâğıdı tutanın hem de Hazine'nin bir avantaj, bir kazanç sağlayabileceği önerisi geliyor. Biz bunlara bakıyoruz ve dikkatli şekilde artılarını eksilerini, değerlendiriyoruz."
İbrahim Çanakçı, takasın yakında olup olmayacağı sorusuna, "Bunu şu anda kestirmek ve söylemek mümkün değil. Şu anda bir değişime karar vermiş, bir değişim programlamış değiliz" dedi. Çanakcı, tasarıyla ilave bir borçlanma kapısı açılmadığını, sadece geçmişte oluşmuş borçlarla alacakların netleştirilmesi işlemi olduğunu kaydetti.
Hazine'ye vadeyi uzatma imkânı
Kamuoyunda 'torba yasa' olarak bilinen yasal düzenleme, Borçlanma Kanunu'nda Hazine'ye dış borçlanmada 'takas' yetkisi veriyor. Takas konusu, Hazine'ye kısa vadeli ve yüksek faizli tahvilin, uygun koşullu (daha uzun vadeli ve nispeten düşük faizli tahviller ile) değişimine imkân sağlıyor. İç borçlanmada halen takas yetkisine sahip olan Hazine, yeni yasal düzenlemeyle dış borçlar için de benzer uygulamaya olanak bulacak.
Yurtdışında ihraç edilen tahvillere takas imkanı getiren yeni yasal düzenleme, "Hazine'nin devlet dış borcu kapsamında ortaya çıkan yükümlülüklerinin uluslararası sermaye piyasalarında mevcut muhtelif finansal araçlar vasıtasıyla yönetimi amacıyla, takas dahil her türlü türev türünü kullanmaya, daha önce uluslararası sermaye piyasalarında ihraç olunan tahvilleri geri almaya, başka tahvillerle değiştirmeye ve benzeri işlemlere ilişkin anlaşma yapmaya bakan yetkilidir" hükmünü içeriyor.