'Uganda'nın bile cep vergisi bizden az'

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, mobil hizmetler üzerinden yüzde 56.3'le dünyanın en yüksek vergisini alan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak...

İSTANBUL- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, mobil hizmetler üzerinden yüzde 56.3'le dünyanın en yüksek vergisini alan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak, "Bu oran Türkiye'den sonra en yüksek vergi uygulayan Uganda'nın yaklaşık iki katıdır" dedi. Sabancı bu yüksek vergi yükünün telekomünikasyon pazarının büyümesini engellediğini söyledi.
Sabancı, 'AB Sürecinde Türkiye'de Bilişim ve Telekomünikasyon Sektörü Üzerinde Görüş ve Öneriler' konulu raporun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Avrupa Komisyonu'nun 2005 yılı ilerleme raporunda, Türkiye'de sabit telefonlar ve mobil telefonlarla ilgili iletişim vergilerinin yüksekliğinin olumsuz değerlendirildiğini söyledi. Ömer Sabancı, GSM Association tarafından yaptırılan araştırmaya göre Türkiye'de mobil hizmetler üzerindeki vergi yükünün yüzde 56.3, araştırmaya dahil edilen 50 ülkenin ortalamasının ise sadece yüzde 17.1 olduğunu vurguladı.