'Ukrayna doğalgaz için söz verdi'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğalgaz konusunda arz güvenliğinin sağlanması için Ukrayna'dan gerekli sözü aldığını söyledi.

KİEV - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğalgaz konusunda arz güvenliğinin sağlanması için Ukrayna'dan gerekli sözü aldığını söyledi.
Bazı açılış ve temaslar için Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunan Tüzmen, Ukrayna Başbakan 1. Yardımcısı ve Türkiye-Ukrayna Karma Ekonomik Komisyonu Eş Bakanı Stanislav Stashevsky ile görüştü. Bakan Tüzmen, basına kapalı görüşmede doğalgaz konusunda yaşanan sıkıntıları aktardı. Görüşmenin ardından soruları yanıtlayan Tüzmen, "Doğalgazda son dönemde yaşanan sorunların mutlaka giderilmesi gerektiğini ilettik" dedi.
Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğalgazda sürekliliğin sağlanması için kendilerine gerekli desteği vermelerini talep ettiğini belirten Tüzmen, Stashevsky'nin bu konuda çalışmaların tamamlandığını, gaz akışının sağlanması için kesin olarak talimat verildiğini söylediğini bildirdi.
Tüzmen konuşmasını şöyle sürdürdü: "Doğalgazda arz güvenliğinin sağlanamamasının bizi etkilediğini söyledim ve Rusya'dan doğalgaz akışında sürekliliğin sağlanması talebimizi ilettim. Geldiğimiz noktada doğalgaz konusunda bizim açımızdan sıkıntı yaşanmayacağı konusunda garanti verdi. Biz de bu işin takipçisi olacağız, ama tahmin ediyorum en kısa zamanda sıkıntı giderilecek."