Ukrayna ile enerjide işbirliği

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ukrayna ile enerji alanında işbirliğine özellikle önem verdiklerini söyledi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ukrayna ile enerji alanında işbirliğine özellikle önem verdiklerini söyledi. Bakan Gül ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Boris Tarasyuk, Dışişleri Konutu'nda görüştükten sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen bir eylem planı imzaladı.
Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Gül, Ukrayna'nın da Türkiye gibi önemli bir doğalgaz transit ülkesi olduğuna dikkat çekti. Bu bağlamda Tarasyuk ile ikili enerji işbirliği kapsamındaki birçok önemli konuyu ele aldıklarını ifade eden Gül, imzaladıkları eylem planının öngördüğü konuların başarılması için yoğun çaba içerisinde olmayı kararlaştırdıklarını belirtti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye olarak Ukrayna'nın Avrupa-Atlantik kuruluşlarıyla bütünleşme yönelimlerini açıklıkla desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini vurguladı.
İki ülke arasındaki enerji işbirliğine ilişkin bir soru üzerine Gül, Ukrayna ve Türkiye'nin, enerjiyi nakleden ülkeler olmaları bakımından birbirine çok benzediklerini belirtti. Gül, "Ülkelerin bu konuda ileride sıkıntıya düşmemeleri için, özellikle Avrupa'nın, AB'nin ileride enerji sıkıntısına düşmemesi, Ukrayna ve Türkiye'nin enerji sıkıntısına düşmemesi için kaynaklarını çeşitlendirmeleriyle ilgili birçok konuyu da, alternatifleri de çok detaylı biçimde konuştuk" dedi.
Gül, iki ülke enerji bakanlarının çok yakında bir araya geleceğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yakında Ukrayna'yı ziyaret ederek konunun teknik kısımlarını ele alacağını aktardı. Gül, konuyu siyasi bakımdan da detaylı olarak konuştuklarını sözlerine ekledi.
Ukrayna Dışişleri Bakanı Tarasyuk de iki ülke arasında imzalanan eylem planının işleyişini bizzat kontrol edeceklerine yönelik de Gül ile anlaştıklarını açıkladı. Tarasyuk, iki ülke arasında enerji alanındaki işbirliğine yönelik olarak da iki ülke uzmanlarının bir araya geleceklerini, kömür çıkarılmasıyla ilgili işbirliğinin de gündemde olduğunu açıkladı.