'Ukrayna ile kaderimiz bir'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, enerji bağımlısı ülkeler olarak Ukrayna ve Türkiye'nin bu konuda beraber hareket etme zorunluluğu bulunduğunu söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, enerji bağımlısı ülkeler olarak Ukrayna ve Türkiye'nin bu konuda beraber hareket etme zorunluluğu bulunduğunu söyledi. Tüzmen, çeşitli temas ve ziyaretler için Türkiye'de bulunan Ukrayna Parlamentolararası Dostluk Grubu heyetini kabul etti. Tüzmen burada yaptığı konuşmada Ukrayna ile Rusya arasında enerji konusunda yaşanan sıkıntıya da değinerek, "Bu, aslında bizim gibi ülkelerin enerji bağımlılığı konusunda ne kadar hassas olduğunun bir göstergesi de oluyor. Bu konuda da diğer konularda olduğu gibi beraberce hareket etme zorunluluğumuz olduğunu görüyoruz" diye konuştu.
Üs kirasına zam
Türkiye ve Ukrayna'nın önemli geçiş alanlarında bulunduğuna dikkat çeken Tüzmen, özellikle deniz taşımacılığında iki ülkenin birlikte çalışabileceğini söyledi.
Öte yandan Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz filosu için ülkesinde verdiği üssün yıllık 93 milyon dolar olan kirasını 400 milyon dolara yükseltebileceğini bildirdi. Ukrayna Savunma Bakanı Anatoliy Gritsenko, Kommersant gazetesine verdiği demeçte, kira artırımına gerekçe olarak, Rusya'nın doğalgaz fiyatını dört kat artırmasını gösterdi. Gritsenko, "İlişkiler kardeşçe olmaktan çıkıp 'piyasa' kategorisine taşındıysa, bizim böyle bir adım atmamız mantıklı. Kirayı 400 milyon dolara çıkarmayı düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.