Ukrayna: Merak etmeyin

Ukrayna ile Rusya arasındaki kriz nedeniyle endişelenen Dışişleri ve Enerji Bakanlığı, diplomatik temasları artırdı. İki ülke de Ukrayna üzerinden Türkiye'ye ulaşan 'Batı Hattı'nda kesinti yapılmayacağının güvencesini verdi.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz bunalımı, tüm Avrupa gibi doğalgazda 'Rusya'ya bağımlı' Türkiye'yi de alarma geçirdi. Ukrayna'nın bir günlüğüne bile doğalgazı kesmesi, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin tüm batısında ciddi enerji ve ısınma sorununa yol açacağından, Rusya ve Ukrayna ile diplomatik trafik arttı. Rusya, Türkiye'ye giden gazın kesilmesinin söz konusu olmayacağı güvencesini Dışişleri'ne iletirken Ukrayna, "Sorumluluklarımızı yerine getireceğiz" açıklamasını yaptı.
Doğalgaz bunalımını yakından takip eden Enerji Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı, konunun Türkiye'ye etkilerini ve olası çözüm yollarını da değerlendirdi. Dışişleri, diplomatik yollarla Rusya ve Ukrayna'nın gazı kesmemesini sağlarken, Enerji Bakanlığı da olumsuz gelişmeye karşı atılacak adımları değerlendirdi. Ukrayna üzerinden geçerek Türkiye'ye ulaşan ve 'Batı Hattı' diye bilinen güzergâhtan geçen gaz miktarında dün akşama kadar azalma olmadığı öğrenildi. Ancak Ukrayna'nın 2003'te benzer bunalım nedeniyle Türkiye'ye gelen gazı engellediği, şimdi bazı Avrupa ülkelerinin gazında kesinti yapması Ankara'yı kaygılandırıyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, gaz bunalımına atıfta bulunurken, "Her şeye karşı hazırlıklı olmalıyız" ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de, "Rusya, Türkiye'ye gazı kesmeyeceğinin güvencesini verdi" dedi. Ukraynalı diplomatik kaynaklar da Türkiye'ye giden hattan doğalgaz kesmelerinin söz konusu olmadığını, Kiev'in böyle bir politikası olmadığını kaydetti.
Ukrayna geçişe engel olmayacak
Bir diplomat, "Ukrayna, doğalgazın kendi topraklarından geçişini problemsiz olarak sağlıyor. Ukrayna, bu hatlardan geçişe engel olmayacak. Sorumluluğunu yerine getirmeye devam edecek" dedi. Rusya ve Ukrayna'dan gelen güvencelere karşın, iki ülke arasındaki bunalımın derinleşmesi ve Türkiye'nin bundan daha fazla etkilenmesi olasılıklar arasında. Enerji Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "Rusya'nın sonraki adımlarına bakmak gerek. Bizim gazımız kesilmiş değil. Kesilirse de ne kadar kesileceği önemli" ifadelerini kullandı.
Alınabilecek önlemler sınırlı
Batı hattından gelen gaz miktarı yılda 13 milyar metreküp. Kışın en soğuk aylarından olan ocakta bu hattan 1 milyar 388 milyon metreküp gaz alınıyor. Bu doğalgazda bir günlük kesinti bile başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin tüm Batı bölgelerinin ciddi ısınma ve enerji sorunu yaratabilir. 3 milyonu aşkın abonesi olan İstanbul'da kış aylarında tüketim miktarı aylık 300 milyon metreküpün üstünde. Türkiye'nin Rusya'dan 'Mavi Akım'la aldığı gazın yıllık miktarı 6 milyar metreküp. Batı Hattı'ndan ciddi kesinti olması halinde bile Mavi Akım'dan en fazla 1-2 milyar metreküp fazla gaz akıtılabilecek. Enerji yetkilileri, bundan daha fazla gaz akıtılabilmesi için bazı ek kompresörlerin yapılmasının şart olduğunu belirtiyorlar.