Ukrayna soğuğa fazla dayanamadı

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren ve tüm Avrupa'da kaygı yaratan doğalgaz anlaşmazlığı giderildi.

MOSKOVA/BRÜKSEL - Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren ve tüm Avrupa'da kaygı yaratan doğalgaz anlaşmazlığı giderildi. Rusya'nın gaz tekeli Gazprom'un başkanı Aleksey Miller, Ukrayna'nın gaz dağıtım firması Naftogaz ile beş yıllık anlaşmaya vardıklarını söyledi. Miller, anlaşma uyarınca Naftogaz'ın, Rus doğalgazını 1000 metreküpü 230 dolardan alacağını söyledi.
Ukrayna şirketi, anlaşmazlığın çıkmasından önce Rus doğalgazının 1000 metreküpünü 50 dolardan satın alıyordu. Ukrayna'nın anlaşmayla Rusya'dan aldığı doğalgazın 1000 metreküpü için ödeyeceği fiyatı 230 dolara çıkarmayı kabul etmesine rağmen, doğalgaz faturasının bu kadar ağır olmayacağı belirtiliyor. Anlaşma uyarınca Rusya üzerinden gelen Türkmenistan ve Kazakistan doğalgazlarını daha düşük fiyattan alacak olan Ukrayna'nın 1000 metreküp doğalgaz için ortalama 95 dolar ödeyeceği kaydediliyor.
Bu arada, Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov yaptığı açıklamada, iki ülkenin gaz sorununu geride bıraktığını belirterek şunları söyledi: "Öncelikle, Ukrayna ve Gazprom'un gaz alanındaki ilişkisi Avrupa fiyat belirleme formülüne göre gelişecek. İkinci olarak, Ukrayna'ya satılacak 1000 metreküp Rus gazının fiyatı 230 dolardır. Üçüncü olarak da yapılan anlaşmalara göre Rusya, Avrupalı kullanıcılara beş yıl süreyle kesintisiz gaz verilmesini güvence altına aldı."
'İki ülke de görünüşü kurtardı'
Gözlemciler tarafından 'görünüşü kurtarma hareketi' olarak nitelenen ve her iki ülke tarafından kendi kamuoylarına başarı olarak sunulan anlaşmayla Ukrayna, Rusya'dan aldığı gaz miktarını azaltırken ödediği fiyatı, 50 dolardan 230 dolara çıkararak dört katından fazla artırıyor. Buna karşılık, Rus doğalgaz tekeli Gazprom da Avrupa'ya ihraç ettiği doğalgaz için Ukrayna'ya ödediği transit geçiş ücretini 1000 metreküp için 1.09 dolardan 1.65 dolara çıkarmayı ve ödemeyi nakit olarak yapmayı kabul ediyor.
'Dersimizi aldık'
Ukrayna Başbakanı Yuri Yekhanurov ise yaptığı açıklama, enerjide doğalgaza olan bağımlılıklarını azaltacaklarını söyledi. Rusya ile aralarındaki krizin çözülmesinden memnunluk duyduklarını bildiren Yekhanurov, bununla birlikte olayın kendilerine ders olduğunu söyledi. Yekhanurov, "Bu, bizim için ciddi bir dersti. Gaz talebini azaltmak için her şeyi yapacağız" dedi.
İngiliz Guardian gazetesi, Rusya'nın bir doğalgaz emperyalisti olduğunu belirtti ve enerji emperyalisti olmanın yollarını sıraladı. Guardian gazetesinin, Rusya'nın AB ve NATO'yu hedefleyen Ukrayna'yı tekrar kendi eksenine döndürmek için bir doğalgaz gerilimi yaşandığı aktarılan haberinde, günümüz dünyasında ekonominin ve pazar güçlerinin savaşlardan çok daha fazla etkili hale geldiği yorumu yapıldı.
Bu arada Avrupa Birliği, Rusya'nın Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatı üzerinde yaşanan anlaşmazlığın sona ermesini memnuniyetle karşılarken, birkaç ülkeye bağımlı enerji politikasını da sorgulamaya aldı. AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs AB'nin Rusya'ya büyük oranda bağımlı kaldığına dikkat çekerek sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatının artırılmasının ve yeni boru hatları inşa edilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti. AB üyeleri doğalgaz ithalatlarının önemli kısmını Rusya'dan gerçekleştiriyor. Bazı ülkelerin toplam tüketiminde Rus gazının payı şöyle: 'Slovakya ve Finlandiya (yüzde 100), Litvanya (yüzde 84), Yunanistan (yüzde 81), Avusturya (yüzde 74), Almanya (yüzde 39), İtalya (yüzde 30), Fransa (yüzde 26)." (anka, aa)