Ukrayna Turkcell'in ortağı Alfa için inceleme başlattı

KİEV - Ukrayna’nın rekabet kurumu, Rus Alfa Group’a dahil şirketler hakkında, Ukrayna  mobil iletişim pazarında hâkim duruma geçmesi dolayısıyla inceleme başlattı.
Rus Alfa Group aynı zamanda Türkiye ’nin en büyük GSM telefon operatörü olan Turkcell’in de iştirakleri kanalıyla büyük ortakları arasında bulunuyor. 

Turkcell’in de ortağı
Kurumdan dün yapılan yazılı açıklamada, GSM operatörü şirketlerden Kyivstar’ın sahibi Alfa Group’un, rakip GSM operatörü Astelit üzerinde de kontrolü ele geçirdiğini açıkladı. Kurum aynı zamanda, Alfa’nın Astelit’in sahibi Turkcell’deki payı üzerinden Astelit’te kontrolü elde ettiğini ifade etti.
Türkiye’nin en büyük mobil telefon işletmesi Turkcell dolaylı olarak Astelit’in de yüzde 55’ine iştirak ediyor. Alfa Group’a ait Alfa Telecom Turkey şirketinin Turkcell’de dolaylı olarak yüzde 13.22 payı bulunuyor.
Alfa Group şirketlerinden Altimo’nun Ukrayna’daki tüm faaliyetlerini kendisine rapor etmediğini ifade eden kurumun açıklamasında, “Belgeler Ukrayna GSM-900 bandının yüzde 73’ünün, GSM-1800 bandının ise yüzde 68’inin Alfa Group kontrolünde olduğunu göstermektedir” denildi. ( Reuters )


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Reuters