'Ukrayna'dan tam destek aldık'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, petrol alımının eskiden Türkiye'nin ithalatında ana unsur olurken, şu anda marjinal kaldığını belirterek, 115 milyar dolarlık ithalat faturasının içinde petrolün yüzde...

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, petrol alımının eskiden Türkiye'nin ithalatında ana unsur olurken, şu anda marjinal kaldığını belirterek, 115 milyar dolarlık ithalat faturasının içinde petrolün yüzde 10-15'ler seviyesinde ağırlığı olduğunu, bunun da Türkiye'nin döndürebileceği bir miktar olduğunu söyledi.
Umman Ulaştırma ve İletişim Bakanı Şeyh Mohammed Bin Abdullah İssa Al Harty'yi ve beraberindeki heyet Devlet Bakanı Tüzmen'i ziyaret etti. Bir basın mensubunun, "Doğalgaz kesintisi olmayacağını neye dayanarak söylediniz?" sorusu üzerine Tüzmen, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ile gaz sorunu konusunda görüştüğünü ve Türkiye'ye gelen gaz arzıyla ilgili sürekliliğin sağlanması konusunda yardımcı olmasını istediğini kaydetti. Bu konuda Ukrayna Başbakan 1. Yardımcısının tam destek verdiğini belirten Tüzmen, şöyle konuştu:
"Bana, 'hemen devreye giriyoruz, merak etmeyin, bundan sonra gaz akışında sıkıntı yaşamayacaksınız' dedi." Umman ile ilişkileri en üst düzeye çıkarma kararlılığında olduklarını belirten Tüzmen, Türk Hava Yolları'nın şubat ayının 19'undan itibaren Muskat seferlerini başlatacağını, bunun da iki ülke ticari ilişkilerine katkı sağlayacağını söyledi.