'Ula, Rizeliye yakışmaz'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Toplu Konut İdaresi'nin Ankara Eryaman ve Mamak'ta yapımı tamamlanan 4 bin 580 konutun anahtar dağıtım töreninde, işadamlarından 'bilgisayarsız okul kalmasın' kampanyası için bağış pazarlığı yaptı.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Toplu Konut İdaresi'nin Ankara Eryaman ve Mamak'ta yapımı tamamlanan 4 bin 580 konutun anahtar dağıtım töreninde, işadamlarından 'bilgisayarsız okul kalmasın' kampanyası için bağış pazarlığı yaptı. Kampanyaya değinen Erdoğan, 320 bin bilgisayara ihtiyaç duyulduğunu, bunun 120 binini devletin karşıladığını söyledi. Erdoğan, kalan 200 bin bilgisayarın da bağışla sağlanacağını belirtirken, "Bu Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışıyor mu?" diyen bazı köşe yazarlarına, "Başbakan olarak söylüyorum, Bunu ülkem için yapıyorum. Ülkem için yaptığım şey dilenmek ise, evet dileniyorum" yanıtını verdi.
Bilgisayar pazarlığı
Erdoğan'ın bağış çağrısına ilk yanıt SİSİAD Başkanı Selahattin Sağlam'dan geldi, kampanyaya 100 bilgisayar bağışladıklarına dair not iletti. Bundan mutlu olduğunu belirten Erdoğan, sayıyı yetersiz bularak Sağlam ile sıkı pazarlığa girişti. Protokolden yükselen "Az, az" sesleri eşliğindeki pazarlıkta Erdoğan, "Koskoca SİSİAD'a 100 bilgisayar yakışmaz" diye bastırdı. Sağlam rakamı 200'e yükseltti ama "Az, az" sesleri kesilmedi. Bunun üzerine Erdoğan, Sağlam'a "sen nerelisin" diye sordu. Sağlam'ın kendisi gibi Rizeli olduğunu öğrenen Erdoğan, "Ula,
Rizeliye hiç yakışmaz" dedi. Bunun üzerine Sağlam, sayıyı 250'ye yükseltti.