Ulaştırma Bakanı Yıldırım uyardı: Vatandaşın cebini fazla boşaltmayın

Ulaştırma Bakanı Yıldırım uyardı: Vatandaşın cebini fazla boşaltmayın
Ulaştırma Bakanı Yıldırım uyardı: Vatandaşın cebini fazla boşaltmayın

3G toplantısına Erkan Akdemir Serpil Timuray, Binali Yıldırım, Tayfun Acarer ve Süreyya Ciliv(soldan sağa), katıldı. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

Türkiye'de 3. Nesil Elektronik Haberleşme Hizmetlerinin (3G) başlamasına ilişkin toplantı düzenleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, burada operatörlerin genel müdürlerine dönerek, 'Vatandaşın cebine girdiniz. Ama cepleri fazla boşaltmayın' dedi

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, telefon işleticisi şirketlere “Vatandaşın cebine girdiniz” diyerek, vatandaşların cebini ‘fazla boşaltılmaması’ konusunda uyarıda bulundu. 3G ile hayatın da çekilmez hale geldiğini belirten Yıldırım, “Neredeysen cep telefonları casus gibi yanında. Yanlış işlerde kullanılmasını tasvip etmeyiz. Bununla ilgili elimizde tedbirler mevcut” dedi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım dün Türkiye’de 3. Nesil Elektronik Haberleşme Hizmetlerinin (3G) başlamasına ilişkin olarak bir  basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray katıldı.

‘Hayat çekilmez oldu’
Toplantıda konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3G’yi egzotik yapanın görüşmeli konuşma olduğunu belirterek, görüntülü konuşmanın vatandaşın ilgisini çektiğini söyledi. Asıl büyük işin iletişim sınırlarını kaldırmak olduğu ifade eden Yıldırım, “Cep telefonları cebimizdeki ofisimiz oldu” dedi. 3G ile ‘hayatın çekilmez hale geldiğini’ kaydeden Yıldırım, artık gizli saklı hiçbir şeyin kalmadığını vurguladı.
Yıldırım, “Neredeysen cep telefonları casus gibi yanında. Yanlış işlerde kullanılmasını tasvip etmeyiz. Bununla ilgili elimizde tedbirler mevcut” dedi. “3G’de geç kalındı erken yapıldı” tartışmasının çok ‘gereksiz bir muhabbet’ olduğunu belirten Yıldırım, “2003’te 3G olsaydı operatörler daha çok lisans parası vereceklerdi. Yatırıma üç katı daha fazla harcamak zorunda kalacaklardı sonra da ‘sinek avlayacaklardı. Vatandaş yeni yeni teknolojiye ısındı” diye konuştu.
Operatör şirketlerden hizmetlerini çeşitlendirmelerini beklediklerini ifade eden Yıldırım, ancak bunu yaparken birbirlerini çok hırpalamamaları gerektiğini söyledi. Operatörlere “vatandaşın cebine girdiniz” diyen Yıldırım, operatörlere vatandaşların cebini fazla boşaltmaması konusunda uyarıda bulundu.
Toplantının ardından basının kontörlü hatlarda 3G kullanımında vergilerin daha yüksek olduğunu anımsatması üzerine Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “Aboneli hatlar için orada Maliye Bakanlığı’nın bir uygulaması var. Artık vatandaş onun çaresini bulur, abone olur. Kontörü bırakır aboneye geçer” açıklamasında bulundu.

Kabine de alışıyor
Bir gazetecinin vatandaşa faturalı hatlara mı geçmesini tavsiye ediyorsunuz sorusu üzerine Yıldırım, Maliye’ye tavsiye sökmediğini, tavsiyenin vatandaşa olduğunu söyledi. 3G uygulaması ile birlikte baz istasyonların artırılacağına yönelik eleştirilerin anımsatılmanın üzerine Yıldırım, “Baz istasyonlarında mevcutlara ilave hiç bir artış yok. Mevcutlar üzerine yeni frekans bandını ile ilgili alet konulacak” diye konuştu.
Gelir artıran tedbirler kapsamında iletişim vergilerinin sık sık gündeme gelmesine ilişkin soruya Yıldırım, şu yanıtı verdi:
“Önümüze gelen bir şey yok. Önümüze gelince tavrımızı görürler. Benim ne düşündüğümü biliyorsunuz. Sanal operatörlerde çifte vergilendirme sorunu var. Onu çözeceğiz. Yasal düzenleme gerekiyor. Zaten yapıldı. Şu anda mecliste.” Gazetecilerin, “Kabinede görüntülü konuşma başladı mı?” sorusu üzerine Yıldırım, görüntülü görüşmeye ufak ufak başladıklarını, kabine üyelerini alıştırdıklarını söyledi. (Radikal)