'Ülkeler vatandaşını kendisi yargılar'

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, AKP Yozgat Milletvekili İlyas Arslan'ın cenaze namazında Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'la yan yana görüldüğü fotoğrafla ilgili soru üzerine...
Haber: ERSİN ERCAN / Arşivi

BOLU - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, AKP Yozgat Milletvekili İlyas Arslan'ın cenaze namazında Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'la yan yana görüldüğü fotoğrafla ilgili soru üzerine, "Demokratik hiçbir ülkede suç işleyenlerin cezasını hükümet veya bakanlar vermez. Mahkemeler verir" dedi. Şener, Almanya'nın talebi üzerine İnterpol tarafından aranan Uyar'ın yargılanmak üzere bu ülkeye iadesi için, "Hiçbir ülke kendi vatandaşını yargılanması için başka ülkeye vermez. Bu, genel kuraldır. O ülkeye 'Senin suçladığın konuların hepsini o dosyaları bana gönder ben yargılayacağım' der" ifadesini kullandı.
Kanal D'de yayımlanan 'Genç Bakış' programına katılan Şener, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde okuyan bir öğrencinin konuya ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi: "Türkiye'de bu tür 78 holding var. Bu holdingler 90'lı yılların başından itibaren yurtiçinde ve yurtdışında para toplamışlardır. Para toplama usulleri de yasalara uygun değildir. SPK'ya göre hangi şirketlerin hangi kurallara göre para toplayacakları açıklanmıştır. Biz buna 'izinsiz halka arz' diyoruz. Yani SPK'nın izni olmaksızın halktan para toplama diyoruz. Ve bu, yasalara aykırıdır. Bu durum on yıllar boyunca, yani bizden önceki dönemlerde yapılan uygulamaların sonuçlarını oturmuş şimdi tartışıyoruz."
Bakan Şener konuşmasını şöyle sürdürdü: "Evet holdinglerin yaptıkları şeyler yanlıştır, kanuna aykırıdır, pek çok vatandaşımız bundan mağdur olmuştur, bunlar doğrudur. Ancak, Türkiye hukuk devletidir. Demokratik hiçbir ülkede suç işleyenlerin cezasını hükümet, bakanlar vermez. Cezaları mahkeme verir."