Ülker 2006'da büyüyecek

Sabri ve Asım Ülker tarafından 1944 yılında Topkapı'da küçük bir imalathanede temelleri atılan Ülker Grubu, bugün dünyanın en büyük gıda şirketlerinden biri olmayı başardı.

İSTANBUL - Sabri ve Asım Ülker tarafından 1944 yılında Topkapı'da küçük bir imalathanede temelleri atılan Ülker Grubu, bugün dünyanın en büyük gıda şirketlerinden biri olmayı başardı. 13 bin çalışanı olan grup, geçen yıl 4 milyar YTL ciro yaptı.
Grupta bugün Sabri Ülker ve oğul Murat Ülker'den sonra torun Ali Ülker de işbaşında. Ülker Gıda A.Ş. Genel Müdürü ve Ülker Bisküvi Çikolata Şekerleme Grubu Başkanı Ali Ülker, bisküvi ve çikolata alanında yüzde 15'lik bir büyüme hedefleri bulunduğunu belirtti. Ali Ülker, pazar paylarının bisküvide yüzde 62'ye ulaştığını, çikolatada yüzde 53 olduğunu, çikolatalı ürünlerde ise geçen yıl rakiplerinin çıkardığı yeni ürünler dolayısıyla yüzde 61'e gerilediğini, bunu yüzde 65'e yükseltmeyi hedeflediklerini anlattı. Geçen yıl 84 yeni ürün çıkardıklarını ve yıllık 18 bin 800 ton ilave kapasiteye ulaşıldığını anlatan Ali Ülker, şu anda üzerinde çalıştıkları çeşit sayısının bisküvide 80, çikolatada 90, kekte 20, şeker ve sakızda 10, bebek mamasında 10 ve kahvede yine 10 olduğunu belirtti.
Ali Ülker, Ülker'in geçen yıl 59 milyon YTL marka tanıtım harcaması yaptığını bildirdi. 146 marka ve 796 çeşitleri bulunduğunu ifade eden Ülker, 2005 yılı yatırımlarının toplam değerinin 30 milyon YTL olduğunu anlattı. Bisküvi, gofret ve kraker üretimi yapan Ülker Gıda A.Ş.'nin faaliyetlerine de değinen Ali Ülker, 30 üretim hatları bulunduğunu, yıllık üretimlerinin 120 bin ton olduğunu, geçen yıl 22 yeni ürün çıkardıklarını açıkladı. Ali Ülker, Ülker Gıda'nın istikrarlı bir yükseliş gösterdiğini ve 19 Nisan itibarıyla piyasa değerinin 1 milyar 278 milyon YTL olduğunu belirtti.
Murat Ülker deniyor
Gruptaki yapılanmaya ilişkin bilgi veren Ülker Bisküvi Çikolata Şekerleme Grubu Başkanı Ali Ülker şunları söyledi: "Ülker Grubu'nda piyasaya çıkacak tüm ürünlerin ilk önce Ülker Holding İcra Kurulu Başkanı Murat Ülker tarafından denenir. Bizim siyasi olarak, bir grupla bağdaşmamız mümkün değil, biz ticaret yapan bir şirketiz. Bu nedenle siyasetle ilgili herhangi bir söylemimiz yok, aileden siyasete ilgi gösteren bir kişi de bugüne kadar çıkmadı." Ali Ülker, ürün çeşitlerini artırarak, önümüzdeki dönemde organik gıdaya girmeyi planladıklarını da söyledi.
Bakan Coşkun'un ceza açıklamasına tepki
Ülker İstişare Konseyi Üyesi Metin Yurdagül, Ülker Grubu'na bağlı Cola Turka'nın kota dışı nişasta bazlı şeker kullandığı için 33 milyon YTL para cezasına çarptırılmasını Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un açıklamasını eleştirdi. Yurdagül, "Yargıda olan bir şey için sayın bakanın açıklama yapmasını pek doğru bulmuyorum. Kendileri kusuruma bakmasınlar" dedi. Yurdagül, Ülker olarak, 'milli şeker politikasına' uygun oranda şeker kullandıklarını söyledi.
Yurdagül, Della şirketlerinin gazlı içecek ürettiğini, burada Şeker Kanunu'nun 2/j maddesinin verdiği yetkiyle ilave tesis kurduklarını kaydetti. Yurdagül, nişasta sütü aldıkları bu tesiste prosese sokarak, bunu entegre prosesle Cola Turka'ya dönüştürdüklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Piyasanın en büyük üreticisi tamamen fruktoz (mısır şekeri) kullanıyor. Aynı doğrultuda lezzet elde edebilmek için siz de onu kullanmak zorundasınız. Bu durumda da bu tesisi yaptık. Ondan
sonra 'Bu tesis kanunsuzdur. Üretimi durdurun' dediler. Kanunsuz olduğuna inanmamamıza rağmen, yargıyı etkilememek için üretimimizi durdurduk."