Ülker, Ak Gıda'yı halka açıyor

Ülker, Ak Gıda'yı halka açıyor
Ülker, Ak Gıda'yı halka açıyor
Yıldız Holding'in en büyük şirketlerinden biri olan Ak Gıda'daki paylarının halka arzı için SPK'ya başvuruda bulundu.

RADİKAL-Yıldız Holding’in en büyük şirketlerinden biri olan Ak Gıda'daki paylarının halka arzı için SPK’ya başvuruda bulundu. Ak Gıda, paylarının birincil halka arzını gerçekleştirmek için ilgili sermaye piyasası mevzuatlarına uygun hazırlanmış taslak izahname ile SPK’ya başvuruda bulundu. Milliyet 'te yer alan habere göre Yıldız Holding ve halka arzda paylarını satacak olan diğer Ak Gıda pay sahipleri, birincil halka arz kapsamında mevcut sermayenin toplam yüzde 45’ine kadar olan paylarını satmayı planlıyor. Ak Gıda, süt işleme kapasitesine göre, Türkiye Süt ve Süt Ürünleri Sektöründe toplam süt kullanımı bakımından Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda.

GENİŞ ÜRÜN PORTFÖYÜ VE TANINMIŞ MARKALAR

Ak Gıda’nın markalı ve münhasır / özel markalı kategorilerde 325 stok kaleminden oluşan geniş birürün portföyü bulunuyor. Ak Gıda, Yıldız Holding markaları olan İçim ve Dolcia’nın yanı sıra, Mis ve Dost gibi münhasır ve özel markalı ürünler için de süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştiriyor. Ak Gıda, süt, peynir, yoğurt ve tatlı kategorilerini de içeren geniş bir ürün yelpazesini yurtiçinde ve yurtdışında, farklı tüketim alışkanlıklarını karşılamak için modern ve geleneksel kanallar aracılığı ile tüketiciye ulaştırıyor.

Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Ak Gıda’nın satış gelirlerinin 2014 yılında 2013’e kıyasla yüzde 16,7’lik bir büyüme gerçekleştirdiğini belirterek, “Şirketin 2014 yılı itibariyle satış gelirleri 2.040,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Ak Gıda, Türkiye çapında kurulu 5 adet üretim tesisi ile günlük 4.000 tonluk çiğ süt işleme kapasitesine sahip. Bu kapasite ile alanında Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda. Şirket, 2014 yılında 41 ülkeye gerçekleştirdiği ihraç kayıtlı satışlarla (özellikle Ortadoğu bölgesi) 84,7 milyon TL gelir elde etti. Ak Gıda, Yıldız Holding’in markası olan Ülker ismiyle Suudi Arabistan’da labne pazarının da lideri konumunda” şeklinde konuştu.

bigPara.com