Ülker: Çikolatadaki büyüme yatırımlarımızı öne çekti

Ülker: Çikolatadaki büyüme yatırımlarımızı öne çekti
Ülker: Çikolatadaki büyüme yatırımlarımızı öne çekti

Ali Ülker, 2012 için planlanan yatırımları 2011 yılında tamamlayacaklarını söyledi. fotoğraf: ERHAN ELALDI / aa

İSTANBUL - Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker, çikolatadaki hızlı büyümenin, 2012 yılına kadar tamamlamayı düşündükleri yatırımlarını 2011’e almaya sevk ettiğini söyledi. Ülker, bu yıl da ciddi bir yatırım içerisinde olacaklarının altını çizdi. 
Krizde pazar büyümesini, insanların lüks tüketimden kaçmasına, yüksek miktarlı yatırımlarını ötelerken gıdadan vazgeçilmemesine bağladıklarını anlatan Ali Ülker, bu yıl aynı durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Yazın duraklayan çikolata pazarının sonbaharda kendini tekrar toparlamasını beklediklerini belirten Ülker, çikolatada pazar paylarının yüzde 53, ikramlık ürünlerde ise cirolarının 110 milyon lira olduğunu ifade etti. 

İstanbul’a özel çikolata
Ülker’in yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla hazırlık yaptığını, tüketici trendlerini okumuya çalıştıklarını, sahada tüketicilerle buluştuklarını anlatan Ülker,  şöyle devam etti:
“Pazar bilgilerini okuyup analiz ediyoruz. Sonra verilere göre farklı konseptler geliştiriyoruz. Bu yıl örneğin Golden serisinde farklı çeşitlerimiz oldu. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti. Biz de Golden’in bu serisinde İstanbul’un sembolik öğelerini Galata Kulesi ’ni, Topkapı Sarayı’nı, Kaşıkçı Elması’nı kullandık. Bayram dönemi için çikolata ve şekerde 7 bin tonluk üretimimiz var. Üretimimizi bu yıl geçen yılla aynı tuttuk. Çünkü çikolata ısıya tahammülü olan bir ürün değil. Çikolatada  daha çok kutulu ve sargılı ürünlere ağırlık verdik ki erime probleminin üstesinden gelelim.”

Bayram için 1500 eleman
Ülker’in, yatırımlarını iki amaç doğrultusunda yaptığını, özellikle teknolojiyi kullanarak verimliliğin arttırılmasına önem verdiklerini ifade eden Ali Ülker, mevcut ürünleri nasıl daha ucuza üretebileceklerinin gayreti içinde olduklarını söyledi.
Ülker’in 2012 yılına kadar tamamlamayı düşündüğü yatırımlarını 2011 yılına alacağını belirten Ali Ülker, şöyle devam etti:
“Kapasitelerimizi erken doldurduk. Dolayısıyla bu yıl da ciddi bir yatırım içerisinde olacağız. Net satış ciromuzun yüzde 5’ini her yıl yatırıma dönüştürüyoruz. Personel olarak baktığımız zaman da büyümemiz yıllık yaklaşık yüzde 5’ler mertebesinde seyrediyor. Daha fazla büyüme olurdu ancak yeni teknolojilerle birlikte bu oran düşüyor. Ama farklı alanlarda istihdam yaratmaya çalışıyoruz. Örneğin bu bayram için marketlerde 1500 tane eleman istihdam ederek bayramlık ürünlerimizi tanıtacağız.” (aa)