Ülker, dünya gıda devleri ligine katıldı

İSTANBUL - Yıldız Holding, Avrupa Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Konfederasyonu (CIAA) bünyesinde kurulan CIAA Liaison Committee’nin (İrtibat Komitesi) 21’inci üyesi olduğunu açıkladı.
Yıldız Holding’den yapılan açıklamada, Holding’in Aralık 2008’de yaptığı üyelik başvurusunun, komitenin Genel Kurul’unda görüşülerek onaylandığını duyurdu. Yıldız Holding’i Komite’de Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü’nün temsil edeceği bildirildi. Holding açıklamasında, “Yıldız Holding, Avrupa’nın 20 büyük gıda üreticisinin oluşturduğu ‘Büyük Gıda ve İçecek Şirketleri Avrupa Komitesi/CIAA Liaison Committee’ üyesi oldu. Komitedeki 20 üye ile eşit oy hakkına sahip olan Yıldız Holding, artık Avrupa gıda sanayiinin bilimsel, ekonomik ve yasal konulardaki gelişimi için alınan kararlarda ve lobi faaliyetlerinde söz sahibi olacak” denildi. 

1 milyar avro ciro şartı
25 ulusal federasyon, üç gözlemci ve 30 sektörel AB Derneği’nin üye olduğu CIAA Liaison Committee’ye, bugüne kadar sadece 20 büyük gıda ve içecek firması üye olduğu bildirilen açıklamada, Yıldız Holding’in üyeliğinin kabulü ile birlikte komitenin üye sayısının 21’e yükseldiği belirtildi. Yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“CIAA Liaison Committee’ye üye olabilmek için başvuracak şirketlerin; yıllık 1 milyar avrodan fazla ciroya sahip olması, Avrupa’da bir merkezi olması ve en az beş Avrupa ülkesi ile ticareti olması koşulu aranıyor. Yıldız Holding, Aralık 2008’de üyelik başvurusunda bulundu. Haziran 2009’da başvurusu kabul edildi.” (Radikal)