Ülker ve Boydak'tan en büyük katılım bankası

Faizsiz bankacılık yapan Anadolu Finans ve Family Finans, Türkiye Finans Katılım Bankası adıyla tek çatı altında birleşti.

İSTANBUL - Faizsiz bankacılık yapan Anadolu Finans ve Family Finans, Türkiye Finans Katılım Bankası adıyla tek çatı altında birleşti. İki büyük grubu Boydak ve Ülker ailelerine ait iki finans şirketinin birleşmesinden en büyük katılım bankası doğdu.
Türkiye Finans Katılım Bankası, 3 milyar YTL aktif büyüklüğüyle özel bankalar arasında öz sermaye açısından 11'inci, aktif büyüklükte 12'nci en büyük banka haline geldi. Bu birleşmenin amacınını 'bir artı biri üç yapmak' diye açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, sonraki hamlenin 2007'de gerçekleştirilecek olan halka açılma olduğunu söyledi.
Ülker ve Boydak ailelerinin 'gönüllü' birlikteliğiyle doğan ve Family Finans ile Anadolu Finans'ı tek çatı altında birleştiren ' yüzde 50 ortaklığın' sonuçları, dün bir basın toplantısıyla açıklandı. Türkiye Finans Katılım Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Mustafa Boydak getirilirken, Murat Ülker Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. Genel Müdürlüğü Yunus Nacar üstlenirken 9 kişilik Yönetim Kurulu'nda, Boydak ve Ülker Grubu'ndan 4'er kişi yer aldı.
'Gelin gibi donattık'
İki büyük grubun kendi bankalarından vazgeçmesiyle oluşan Türkiye Finans Katılım Bankası'nın "Türkiye'nin bankası olduğunu" bunu bankanın yeni logosuna da yansıttıklarını kaydeden Nacar, "Gelin gibi donattığımız bu kurumu, bugün duvağını açarak size gösteriyoruz" dedi.
Katılım bankaları arasında yüzde 31'lik pazar payıyla sektör liderliğine yükseldiklerini açıklayan Mustafa Boydak, yeni çatıda da yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmesine ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: "Boydak ailesi, Ülker ailesi diye ayrı aileler yok, bir olduk artık. Bu görevde Boydak ailesini temsilen bulunmuyorum. Yönetim Kurulu Başkanlığını vekaleten yapıyorum." Boydak, iki kurumun özkaynak açısından da birbirine çok yakın olduğunu ifade etti. Genel Müdür Yunus Nacar da, esprili bir şekilde "Yönetimde 4 Boydak Grubu'ndan, 4 de Ülker Grubu'ndan yönetici var. Dolayısıyla asıl patron benim" dedi.