Ülker'den İslami endeks fonu

Ülker Grubu bünyesindeki Bizim Menkul Değerler'in (BMD) kurduğu, 'Dow Jones Islamic Market Turkey' endeksine dayalı, 'DJIM Türkiye A Tipi Borsa Yatırım Fonu', 23-24 Ocak'ta yatırımcıya sunuluyor.

İSTANBUL - Ülker Grubu bünyesindeki Bizim Menkul Değerler'in (BMD) kurduğu, 'Dow Jones Islamic Market Turkey' endeksine dayalı, 'DJIM Türkiye A Tipi Borsa Yatırım Fonu', 23-24 Ocak'ta yatırımcıya sunuluyor. Dow Jones ve BMD arasındaki anlaşma sonucu kurulan fonda 15 Türk firması bulunuyor.
Fonun tanıtım toplantısında konuşan Dow Jones'un iştiraki Stoxx'un İdari Direktörü Lars Hamich, Körfez ülkeleri ve Ortadoğu'da ciddi yatırımcılar bulunduğunu, Türkiye'de de uygun yatırım ortamı olduğunu, bu nedenle böyle bir fonu sunduklarını söyledi. Hamich, 45 firmanın müracaat ettiğini belirterek, "Oteller, eğlence yerleri ve bankaları içinden çıkardık" dedi.
BMD Portföy Yönetimi Müdürü Avşar Sungurlu fonun dünyada bir İslami market endeksine bağlı ilk, Türkiye'nin de ilk İslami endeks fonu olduğunu söyledi. Edinilen bilgiye göre, fonda şu şirketler var: "Adana Çimento, Akçansa, Anadolu Cam, Arçelik, Aygaz, Çimsa, Eczacıbaşı İlaç, Erdemir, Ford Otosan, İş GYO, Petkim, Trakya Cam, Tofaş, Ülker Gıda ve Zorlu Enerji."