Ulukaya ABD'de yılın girişimcisi oldu

Ulukaya ABD'de yılın girişimcisi oldu
Ulukaya ABD'de yılın girişimcisi oldu
Ernst & Young'ın düzenlediği Yılın Girişimcisi Yarışmasını ABD'de Chobani Yoghurt'un yaratıcısı Hamdi Ulukaya kazandı. Kaliforniya'da düzenlenen törende ödülünü alan Ulukaya, Monte Carlo'daki dünya finalinde ABD'yi temsil edecek.


Ernst & Young’ın düzenlediği Yılın Girişimcisi Yarışmasını ABD’de Chobani Yoghurt’un yaratıcısı Hamdi Ulukaya kazandı. Kaliforniya’da düzenlenen törende ödülünü alan Ulukaya, Monte Carlo’daki dünya finalinde ABD’yi temsil edecek.
Ernst & Young’ın düzenlediği Yılın Girişimcisi 2012 yarışmasının Amerika Birleşik Devletleri birincisi ‘Chobani Yoghurt’un kurucusu Hamdi Ulukaya oldu. Ernst & Young Yılın Girişimcisi Yarışması, ABD’de bu alandaki en prestijli ödül olarak biliniyor. Yarışma, girişimciliği teşvik ediyor, yenilikçi ürünlerle finansal başarıyı yakalayarak dünya çapında başarının kapısını açan vizyoner liderleri, tüm dünyanın tanımasını sağlıyor.
Ulukaya, ABD’nin en prestijli girişimcilik ödülünü, Kaliforniya’da düzenlenen Ernst & Young Strategic Growth Forum’da aldı. 244 bağımsız jürinin oyları sonucu bu ödülü almaya hak kazanan Ulukaya, bu çok özel gecede yüzlerce izleyicinin heyecanla izlediği ve kimi zaman alkışlarıyla böldüğü bir konuşma yaptı. Türkiye ’nin doğusunda bin kişinin yaşadığı küçük bir köyde doğduğunu ve bu köyden çıkabilmenin tek yolunun eğitim olduğunu dile getiren Ulukaya, “11 yaşında yatılı okula gittim. Şimdi ise New York’ta yaşıyorum. Hikayemi anneme borçluyum. Bizim için çok büyük fedakarlık yaptı” dedi. Yolda gördüğü bir ilanın yaşamını değiştirdiğini kaydeden Ulukaya, “İlan, tam teçhizatlı 95 yıllık bir yoğurt fabrikasının satılık olduğuna ilişkindi. Fabrikada çalışan 55 kişi, kapatılacak olmasına rağmen ellerinden gelenin en iyisini ortaya koyuyorlardı. Burayı satın almaya karar verdim. Ancak param yoktu. Küçük ölçekli işletmelere yönelik bir krediye başvurdum. Bu 55 kişiden beşini istihdam etmeye karar verdim. Sonraki iki yılı yoğurt üretmekle geçirdim. İlk yönetim kurulu toplantımızda duvarları boyadık. Çünkü duvarlar son 25 yıldır boya yüzü görmemişti” diye konuştu.

Ciro bir 1 milyar dolara yakın
Aynı fabrikanın, şu anda haftada iki milyon kasa yoğurt ürettiğini ve iki bin kişiye istihdam sağladığını dile getiren Ulukaya, sektöründe bir numara olan Chobani’nin bir milyar dolar ciroya ulaşmak üzere olduğunu da sözlerine ekledi.
Erzincan’da doğan Hamdi Ulukaya, ailesinin koyun çiftliği ve peynir üretim tesisinde çalışarak büyüdü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Aldephi Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi almak üzere ABD’ye gitti. Daha sonra New York State University’de işletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Ulukaya, bu sırada ABD’de süt ürünleri alanındaki boşluğu gördü. Girişimci vizyonu ile ilk şirketini toptan beyaz peynir satışı üzerine 2001 yılında New York Jonstown’da kurdu. 2005 yılında ise o tarihe kadar fazla dokunulmadığını gördüğü yoğurt segmentinde fırsat yakaladı. Kraft’a ait eski bir fabrikayı satın alan Ulukaya, kendi damak tadının izinden günlerce süren yorucu uğraşı sonucunda Amerikan tüketicisinin beğenisine uyabilecek formülü yakaladı. 2007 yılında ABD’deki tüketicilerin dilinde artık bir Türkçe isim vardı: Ulukaya’nın yoğurtları, Chobani markasıyla tüketiciler arasında tanınmaya başlamıştı.
Sosyal ağlar büyüttü
Ulukaya, dört yıldan kısa bir süre içinde Chobani markasını hayallerin ötesine taşıdı. Bütün rakipleri TV reklamları ve kitlesel pazarlama yolunu seçerken Ulukaya kendi markasını farklı bir alana yöneltti. O tarihe kadar kimsenin tercih etmediği sosyal medya ve ağızdan ağıza iletişim yoluyla kendi markasını tanıttı. Chobani markasının, şu anda 600 bin facebook takipçisi bulunuyor.
Girişimcilik vizyonu ve tutkusuyla kurduğu şirketle Amerikan vatandaşlarının yoğurt zevklerini ve yoğurt hakkındaki tüm düşüncelerini değiştiren Ulukaya, bu sayede sağlık reformuna da katkıda bulunmuş oldu.
Chobani, aynı zamanda karşılığında bir şey almadan vermeyi de sembolize ediyor. Hamdi Ulukaya, bu kapsamda Shepherd’s Gift Foundation isimli bir vakıf kurarak şirket karının yüzde 10’unu olumlu ve kalıcı değişiklikler yapılması için çalışan bireylere bağışlıyor. Ulukaya, aynı zamanda bağımsız filmlere ve bağımsız film festivallerine finansal destek sağlıyor.
New York Norwich’de yaşayan Ulukaya, seyahat etmeyi, ata binmeyi ve yelkenle uğraşmayı seviyor.
Ulukaya, yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda 400 milyon dolar yatırımla yeni bir fabrika kurmaya hazırlanıyor.


Yılın Girişimcisi Yarışması Türkiye Birincileri
2010- Canan Çelebioğlu & Can Çelebioğlu / Çelebi Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili & Yönetim Kurulu Başkanı
2009 -Gülden Yılmaz & Yılmaz Yılmaz / Koton Mağazacılık Başkan Yardımcısı & Yönetim Kurulu Başkanı
2008 - Orhan Turan / ODE Yalıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
2007 - Ersin Akarlılar / Mavi Giyim CEO
2006 - Sedat Yalınkaya / Goldaş CEO
2005 – Kerim Taner / Alara Tarım Ürünleri Şirket Ortağı ve CEO
2004 – Süleyman Orakçıoğlu / Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı

bigPara.com