Ulusal marker, İsrail firmasında

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen "Ulusal Marker" ihalesini, İsrailli Global Fluids İnternational (GFI) kazandı.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen "Ulusal Marker" ihalesini, İsrailli Global Fluids İnternational (GFI) kazandı. GFI, litrede 0.00084 avro brim ulusal marker bedeliyle ihaleyi aldı. İhalede Anadolu Petrolleri Petrol Dağıtım ve Dış Ticaret-Authentix Ltd. (İngiltere) Ortaklığı ile GFI yarışırken, kazanan litrede 0.00084 avro ulusal marker bedeliyle en düşük teklifi veren GFI oldu. Rakam ton başına 1.35 YTL'ye, litre başına ise bin 352 TL'ye tekabül ediyor.
Yıllık vergi kaybı 3 milyar dolar
Bir tür 'işaretleyici-renklendirici' olan ulusal marker uygulaması kapsamında, Türkiye piyasasında dolaşıma giren benzin, motorin türleri ve biyodizele, yüksek teknoloji ürünü, çıplak gözle görülmeyen, taklit edilemeyen, formülü gizli nitelikte ve yakıtın niteliğini bozmayacak bir kimyasal madde (marker) enjekte edilecek. Denetimlerde, akaryakıtta ulusal marker bulunmaması halinde, kanunda belirtilen ağır cezalar uygulanacak. Böylece ülke sathında yasadışı yollardan akaryakıt satışı engellenerek, yıllık 3 milyar dolara yakın vergi kaybına yol açan akaryakıt kaçakçılığına darbe indirilecek.