Ulusal marker sil baştan

Türk ekonomisi için yıllık 2.5-3 milyar dolarlık bir kayba neden olduğu belirtilen kaçak akaryakıt sorunuyla mücadelede en büyük silah olarak görülen 'ulusal marker (işaret)' uygulaması yine gecikiyor.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Türk ekonomisi için yıllık 2.5-3 milyar dolarlık bir kayba neden olduğu belirtilen kaçak akaryakıt sorunuyla mücadelede en büyük silah olarak görülen 'ulusal marker (işaret)' uygulaması yine gecikiyor. Uygulamayı zorunlu hale getiren yönetmeliğin, 1 Temmuz 2005 olan yürürlük tarihi üç ay ertelenirken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) önceki gün yaptığı toplantıda marker'ın temini ve teslimi için yeniden ihaleye çıkmayı kararlaştırdı.
EPDK'dan alınan bilgiye göre ulusal marker'ın temini ve teslimi ile yükümlü yüklenici seçimine ilişkin ihale ilanı ve kurul kararı bu hafta içerisinde Resmi Gazete'de yayımlanacak. Türkiyede ulusal düzeyde yayımlanan çok tirajlı iki gazetede de çıkacak ilan ayrıca dünya çapında duyurulması amacıyla yabancı yatırımcıların takip ettiği gazetelerde de yayımlanacak.
Kaynak izlenebilecek
Daha önce çıkılan ulusal marker ihaleleri iki kez yeterli başvurunun yapılmaması bir kez de ihaleyi kazanan şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi yüzünden sonuçlandırılamamıştı. En son ihaleyi kazanan şirketin 200 adet kontrol cihazını zamanında teslim etmediği ve bu nedenle sözleşmesinin EPDK tarafından iptal edildiği belirtildi.
Edinilen bilgiye göre, EPDK yeni ihalede kontrol cihazı sayısını enjeksiyon noktalarını da dikkate alarak 235 adede çıkardı. Ulusal marker uygulamasına geçildiğinde Türkiye'nin rafineri ve gümrük girişlerinde akaryakıtlara, gözle görülmez, taklit edilemez, formülü gizli nitelikte ve yakıtın niteliğini bozmayacak bir kimyasal madde enjekte edilecek.
Marker, EPDK için özel olarak üretilecek ve patentli olacak. Taklidi, çalınması ve amaç dışı kullanımlarına karşı üretimden, akaryakıtlara enjekte edildiği zamana kadar bütün evrelerde üst düzey güvenlik önlemleri alınacak. Böylece Türkiye'ye ithal edilen, rafinerilerde üretilen ve sanayi üretimi sonucu yan ürün olarak elde edilen akaryakıtın kaynağı, ülkeye hangi yollardan nasıl girdiği izlenebilecek.
İhaleyi kazanacak firma, ulusal markerı temin edecek, yurtiçinde EPDK'ya bildirilen ve EPDK tarafından kabul edilen yerlerde stoklayacak. Ulusal marker eklenmesine nezaret edecek ve ekleme sonrasında dozaj kontrolü yaparak sonuçların bir nüshasını ilgili lisans sahibine diğer nüshasını da EPDK'ya iletecek.
Sözleşme 2008'e kadar
Ulusal marker kontrol cihazını sözleşme süresince kullanımı için kuruma teslim edecek, kontrol cihazlarının bakım, onarım, yedek parça, muayene, kalibrasyon hizmetlerini verecek.
Yeni ihaleye katılacak firmalar, 9 Eylül 2005 tarihine kadar EPDK'ya yeterlilik başvurusu yapacaklar. İhaleyi kazanacak firma ile imzalanacak sözleşme, 31 Ocak 2008 tarihine kadar geçerli olacak. EPDK, TÜBİTAK'ı kendi kadroları ve imkânları ile ulusal marker ve kontrol cihazları üretmesi konusunda destekleme kararı da aldı. Bu çerçevede TÜBİTAK'a EPDK tarafından araştırma geliştirme çalışmaları yapması için maddi destek sağlanacak.
Bu arada Resmi Gazete'de yayımlanan ulusal marker uygulamasına yönelik yönetmelik değişikliğiyle daha önce 1 Temmuz olarak belirlenen yürürlük tarihi 1 Ekim 2005'e ertelendi.