Ulusal marker TÜBİTAK'tan

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), kaçak ve kalitesiz akaryakıtı belirlemeye dönük ulusal marker (işaretleyici/renklendirici) teminine dönük, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile işbirliği için masaya oturdu.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), kaçak ve kalitesiz akaryakıtı belirlemeye dönük ulusal marker (işaretleyici/renklendirici) teminine dönük, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile işbirliği için masaya oturdu.
Edinilen bilgiye göre, daha önce ulusal marker için ihalelere çıkan ancak, iki kez yeterli başvuru yapılmaması, bir kez de ihaleyi kazanan şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle ihaleyi 3 kez iptal eden EPDK, TÜBİTAK'ın talebi üzerine ihale yönteminden vazgeçerek, üretim için işbirliğine karar verdi.
TÜBİTAK ile EPDK arasında ulusal marker uygulamasına ilişkin işbirliği protokolü Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Günay ile TÜBİTAK Başkanvekili Nüket Yetiş arasında imzalandı. Buna göre, her yıl miktar, tarih ve usulleri kurumca belirlenen ve belirtilen özellikleri haiz yurtiçinde pazarlanacak ulusal markeri, TÜBİTAK üretecek. TÜBİTAK, bütçe aktarımını takiben en geç 8 ay içinde seri ulusal marker üretimine başlayacak. TÜBİTAK, ulusal markerin taklidi, çalınması ve amaç dışı kullanılmasına karşı üretimden çıkıp marker eklemekle yükümlü lisans sahiplerine teslimine kadar sorumlu olacak.