Ulusal siber güvenliğimiz SGK'nin ellerinde

Ulusal siber güvenliğimiz SGK'nin ellerinde
Ulusal siber güvenliğimiz SGK'nin ellerinde
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Siber Güvenlik Kurulu'nun oluşturulmasının, ulusal siber güvenliğin daha etkin ve hızlı bir şekilde sağlanabilmesi açısından son derece önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Siber Güvenlik Kurulu’nun oluşturulmasının, ulusal siber güvenliğin daha etkin ve hızlı bir şekilde sağlanabilmesi açısından son derece önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Yeni oluşturulan Siber Güvenlik Kurulu sayesinde ulusal siber güvenliğin sağlanması için politikalar geliştirileceğini, strateji ve eylem planlarının hazırlanacağını, kamu kurum ve kuruluşlarına ait bilgi ve verilerin güvenliği ile mahremiyetinin güvence altına alınmasını sağlamaya yönelik usul ve esasların belirleneceğini ifade eden Yıldırım, “Siber Güvenlik Kurulu’nun oluşturulması daha etkin ve hızlı bir şekilde ulusal siber güvenliğin sağlanabilmesi açısından son derece önemli bir gelişmedir” dedi.

Yıldırım, ulusal siber güvenlik konusunda yapılacak çalışmalar sürecinde, mümkün olan tüm alanlarda milli çözümler geliştirilmesi, yazılım ve donanım altyapılarında azami ölçüde milli kaynakların kullanılması esas olacağını belirterek, ulusal siber güvenlik alanında kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak çalışmalar için gerekli maddi kaynak planlaması ve kaynak tahsisinin de öncelikli olarak yapılacağını bildirdi.

“Siber saldırılar dünya güvenliğini tehdit ediyor”-
Siber saldırıların bireysel güvenliğin dışında artık ülke hatta dünya güvenliğini tehdit ettiğine işaret eden Yıldırım, nükleer füzelerden bankacılık sistemine, nüfus bilgilerinin elde edilmesinden savunmaya yönelik altyapının felç edilmesine kadar birçok konunun geçmiş dönemlerdeki fiziki savaşlardan çok daha büyük tahribatlar yapacak hale geldiğini kaydetti.
Bakan Yıldırım, büyük bilgisayar yazılım firmalarının dünya çapında yaptıkları araştırmalar sonucunda yayınladıkları raporların, siber suçluların geliştirdikleri yeni taktikler ve kötü niyetli yazılımlara ekledikleri özelliklerle hedefledikleri kişi ve kurumlara zarar vermeye devam ettiğini gösterdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Binlerce bilgisayarı ele geçirerek, sahibinin bilgisi dışında kontrol eden saldırganların artması, casus yazılımların yayılması gibi konular, siber suçların küresel ölçekte organize boyutunu bize gösteriyor. Günümüzde, finans, sağlık, enerji, iletişim gibi kritik altyapılar dahil günlük işlerimizin birçoğunun siber ortama taşındığını düşünürsek, bu siber suçlar, bireysel, kurumsal, ulusal ve hatta uluslararası çapta, sistem ve bilgi güvenliğine büyük bir tehdit oluşturuyor. Söz konusu kritik altyapıların bir gün bile durmasının ülke ekonomisine vereceği zararları düşünürsek konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.”

Yıldırım, siber güvenliğin; bireysel, kurumsal, ulusal ve uluslararası işbirliklerle alınacak önlemlere ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, “Tüm bu süreçte siber güvenlikte en önemli aşama, kullanıcı bilincinin yükselmesidir. Bu aşamaya gelmek için, kullanıcıyı bilgilendirmek, farkındalık oluşturmak son derece önemlidir. Küçücük bir dikkat çok büyük siber saldırıları önleyebileceği gibi, küçücük bir dikkatsizlik de çok büyük zararlara yol açan siber saldırıların yolunu açabilir” dedi.

bigPara.com