Uluslararası finans konferansının ana gündemi Türkiye

Uluslararası finans konferansının ana gündemi Türkiye
Uluslararası finans konferansının ana gündemi Türkiye
9-10 Kasım tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek Azimut Geleneksel 3. Uluslararası Finans Konferansı'nın ana gündem maddesi Türkiye olacak. Açılışını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yapacağı konferasta 13 ülkeden 250'yi aşkın katılımcı yer alacak.
Haber: MİNE UZUNYOL / Arşivi

Azimut Geleneksel 3. Uluslararası Finans Konferansı, 9 - 10 Kasım tarihlerinde İstanbul’da Dolmabahçe Shnagri-La Hotel’de gerçekleşiyor. 5 kıta ve 13 ülkeden 250’yi aşkın katılımcının yer alacağı konferansın açılış konuşmasını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapacak.
Konferansın ana gündem maddesini Türkiye oluşturuyor. Azimut Group’un; Türkiye’de hâlihazırda yönettiği 2,7 milyar TL’lik fonun ağırlığını arttırmak yönünde atılacak adımların tartışılacağı panellerin yanı sıra, konferansta, Türkiye’nin neden Kuzey Afrika-Ortadoğu (MENA) bölgesine açılan kapı olduğuna ilişkin çeşitli sunumlar yapılacak. Group’un yönettiği dünyanın en büyük ve ödüllü, İstanbul merkezli “Global Sukuk Fonu’’ ve İslami Finans’ın potansiyelleri konusunda da bilgiler verilecek.

BREZİLYA MODELİ
Konferansın en ilgi çekici başlığı iseTürkiye gibi gelişmekte olan Brezilya. Brezilya’yı bu kadar önemli kılan ise bu konferansın ülkede yapılmasının ardından kurulan fon ile birlikte 200 milyon doların üzerinde yatırımcı çekme başarısına imza atılmış olması. Son dönemlerde türbülans üzerine türbülans yaşanan yeni finansal düzende yakalanabilecek fırsatların da tartışılacağı 2 gün boyunca Portföy Yatırımcılarının bakış açısı ele alınacak.

SİYASİ İSTİKRAR GEREK
Konferansı düzenleyen Azimut Group; Türkiye’de son 5 yıldır portföy yönetim sektörüne yatırım yapan tek yabancı kurum olma unvanını elinde bulunduruyor. Konferans Türkiye’ye duyulan güveni ve yatırım kararlılığını göstermesi açısından ayrı bir öneme sahip. Azimut Group’un Türkiye CEO’su Giorgio Medda; Türkiye’nin, yönetimdeki varlıkların gayrı safi yurt içi hasılaya oranının yalnızca %5 olmasıyla küresel anlamda en az giriş yapılmış piyasalardan biri oluşunu bir fırsat olarak gördüklerini dile getiriyor. Yabancı yatırımcılara da Türkiye’ye korkmaksızın yatırım yapma tavsiyesinde bulunan Giorgio Medda 1 Kasım’da yapılacak genel seçimlerin ardından, Türkiye’nin ama tek parti ama koalisyonla siyasi istikrarı sağlayacağından, ekonomi yönetiminin de en yetkin ellere teslim olacağından en ufak bir kaygı duymadıklarını dile getiriyor.

MENA BÖLGESİNE AÇILAN KAPI
Büyüme stratejilerinin ikiye katlandığını söyleyecek kadar da iddialı hedeflerle yola devam eden Azimut Group, Türkiye’yi, coğrafi konumu itibarıyla, MENA bölgesine Avrupa’dan ulaşmak adına ciddi bir avantaj olarak görüyor. Türk piyasalarının boyutu ve derinliği, komşu ülkelerce kalkınma ve vizyon açısından örnek alınması Türkiye’yi Azimut Group için MENA bölgesine açılan bir pencere yapıyor.
Azimut Group’un geleneksel olarak düzenlediği Azimut Geleneksel 3.Uluslararası Finans konferansının birincisi Ocak 2014’de İtalya’da gerçekleştirildi. Organizasyonun ikincisi, Aralık 2014’de Brezilya’da düzenlendi.

bigPara.com