Uluslararası yatırımcılardan Türk ekonomisine güven mesajı geldi

Piyasalarda 1.5 aydır dalgalanma devam ederken, uluslararası yatırımcılardan "Türk ekonomisine güveniyoruz" mesajı geldi. Yatırım Danışma Konseyi'nin (YDK) sonuç bildirgesinde, konsey üyeleri, Türk ekonomisine olan güvenlerini teyit ettiler ve Türkiye'de gelecekte önemli yatırım ve büyüme planları olduğunu açıkladılar.

İSTANBUL - Piyasalarda 1.5 aydır dalgalanma devam ederken, uluslararası yatırımcılardan "Türk ekonomisine güveniyoruz" mesajı geldi. Yatırım Danışma Konseyi'nin (YDK) sonuç bildirgesinde, konsey üyeleri, Türk ekonomisine olan güvenlerini teyit ettiler ve Türkiye'de gelecekte önemli yatırım ve büyüme planları olduğunu açıkladılar. Yatırım Danışma Konseyi toplantısına, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin yanı sıra,
uluslararası şirketlerin çok sayıda üst düzey yöneticisi katıldı.
Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yatırımcıların yeni değerlendirmelerde bulunduğunu belirterek, "Yapılacak iyileştirmelerin yatırım ortamını daha cazip hale getireceğini ifade ettiler" dedi.
Erdoğan, konsey üyelerinin geçen yıl yapılan toplantıda önemli ölçüde ilerleme sağlanmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiklerini ve hükümetin yatırım ortamının iyileştirilmesi konusundaki kararlılığının teyit edildiğini söyledi.
'Beş konuda başarı var'
Bu kapsamda özellikle beş temel alanda sağlanan ilerlemelerin son derece etkili bulunduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan bu maddeleri şöyle sıraladı:

 • Mevcut özelleştirme programına yönelik uygulamalar.
 • lVergi reformu sürecinde Kurumlar Vergisi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilmesi, düzenlemelerin AB normlarıyla uyumlaştırılması.
 • Yatırımların önündeki idari ve bürokratik engellerin, özellikle yabancı personel izinlerine ilişkin sorunların azaltılması
 • Sosyal güvenlik reformunun yasallaşması.
 • Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırımların 2005 yılında 9,7 milyar dolara ulaşması çok büyük bir başarı olarak değerlendirildi.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ayrıca şunları söyledi:
  "Dikkat ediniz, 1993-2003 yılları arasında Türkiye'ye giren doğrudan uluslararası sermaye miktarı yıllık ortalama 1,1 milyar dolardır. 2005 yılında vardığımız nokta 9,7 milyar dolardır. Bunun gelecek dönem hedefleri konusunda da umut verici bir gösterge olduğuna dair ortak bir kanaat de yine bu toplantıda ortaya çıkmıştır. Bunlar sevindirici."
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin küresel bir ekonomi olma yolunda oldukça önemli mesafeler kat ettiğini belirterek, "Türkiye'nin elde ettiği kazanımların her ne sebeple olursa olsun heba edilmesi asla söz konusu olamaz" diye konuştu.
  'Konsey neler istedi?'
  Yatırımcı Konseyi'nin sonuç bildirgesinde Türkiye'nin önümüzdeki dönemde yapması gerekenler de açıklandı. Yatırımı Konseyi üyelerinin tam mutabakatıyla hazırlanıp imzalanan ve Citigroup Global Bankacılık İcra Kurulu Başkanı Michael Klein tarafından okunan sonuç bildirgesinde Türkiye'nin atması gerekli olan adımlar şöyle sıralandı:
 • Rekabetçi pazar ortamını geliştirmek için özelleştirmeye ve deregülasyona devam edilsin.
 • Eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve özel sektörün ve kamunun ihtiyaçlarını karşılayacak düzeye getirilsin
 • Araştırma ve geliştirme, yenilikçilik, teknolojiden yararlanma ve kalite standartlarının kullanımı yaygınlaştırılsın.
 • Lojistik, ulaştırma ve gümrük altyapısı iyileştirilsin.
 • Enerji sektörünün serbestleştirilmesine devam edilsin.
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim ve kullanımın iyileştirilmesi kesinlekle şart.
 • Yatırımların önündeki idari engeller azaltılsın, lisanslama süreçlerinin, Ar-Ge projelerinin onaylanması işlemleri azaltılsın.
 • Yargı sürecinin etkinliği artırılsın. İşgücü piyasasında, etkinlik ve esneklik sağlansın.
 • Sosyal güvenlik sistemi reformuna devam edilsin.
 • Mali piyasaların derinliği oluşmalı, finansmana erişim artırılmalı. Yatırım tanıtım ve iletişim etkinlikleri geliştirilmeli.
 • Kayıt dışı ekonominin azaltılmasına yönelik çalışmalara devam edilmesi gerekli.


  Üst düzey katılım azdı
  11 Mayıs'ta yapılması planlanan YDK'nın 29 Haziran'a ertelenmesinden dolayı toplantıya uluslararası şirketlerin yönetim kurulu başkanı ve icra kurulu başkanları yerine daha çok yardımcı pozisyondaki yöneticiler katıldı.
  Bu yıl üçüncüsü düzenlenen YDK'ya daha önceki toplantılara katılan Normandy, DaimlerChrysler Ford Company, Indesit ve UniCredito katılmadı. Türkiye adına Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı Ali Babacan, Sanayi Bakanı Ali Coşkun ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan katıldı. IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Dünya Bankası Bölge Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Phillippe Maystad'ın yanı sıra Alshaya Grup İcra Kurulu Başkanı Muhammet Alshaya, AIG Başkan Yardımcısı Jacop Frenkel, Arcelor Başkan Yardımcısı Paul Matthys, BNP Paribas Yönetim Kurulu Danışmanı eski IMF Başkanı Jaques de Larosiere gibi isimler katıldı.
  Erdoğan'dan'sus' emri
  Katılımcılar ortak alınan 'saat 17.00'deki basın toplantısından önce hiçbir açıklama yapılmaması kararına' harfiyen uydu. Yatırım konseyi toplantısında yabancı şirketlerin temsilcileri, hükümete Türkiye'de karşılaştıkları sorunları ve tavsiyelerini iletti. Başbakan ve yetkililer onlara gerekli açıklamaları yaptı. Başbakan'ın bu açıklamalar yapılmadan ve ortak bildiri hazırlanmadan kimsenin basına açıklama yapmamasını istediği öğrenildi. Toplantıya katılan bir meslek kuruluşu başkanının, "Bu toplantı basına açık yapılsaydı borsa ikiye katlanırdı" dediği belirtildi.
  'Kriz değil uyandırma çağrısı'
  Dünya Bankası Bölgesel Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu şunları söyledi: "Yatırım ortamı iyileştirildi. Daha da iyileştirileceği anlaşılıyor. Piyasalardaki dalgalanma uyandırma çağrısı olmuş olabilir. Yetkililer bu bağlamda adanmışlıklarını gösterdiler. Kendilerine güvenimiz tam. Türkiye'de altı yılda 10 milyon kişiye istidam sağlanması gerekiyor. Çevre ülkelere kıyasla Türkiye'deki eğitim seviyesi düşük. Türkiye'de lisans alma süresi 66 güne kadar çıkabiliyor. Polonya'da bu süreç Türkiye'nin beşte biri. Türk şirketleri kalite standartları açısından OECD içerisinde dördüncü sırada. Ancak kalite sertifikaları hizmet sektöründe de yaygınlaştırılmalı."
  Otomotivciler etkilenmedi
  Hyundai Motor Başkan Yadımcısı Joong Geol Kim, Çek Cumhuriyeti'nin yatırım açısından Türkiye'den daha büyük bir imkân sunduğunu hatırlatarak, "Ancak İzmit'teki fabrikamızın üretim kapasitesini artırıyoruz. Bin kişiye yeni iş imkânı sağlayacağız. Üretim kapasitesi 60 bini bulacak" diye konuştu. Fiat CEO'su Paolo Monferino ise dalgalanmanın yatırım planlarını değiştirmediğini söyledi.
  AYB Başkanı çok beğendi
  TYDK toplantısına katılan Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt, öğle yemeğinden sonra toplantının yapıldığı otelden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, alınan karar gereği saat 17.00'den önce bir açıklama yapamayacağını söyledi. Maystadt, "Açıklamayı Başbakan yapacak. Ama ben toplantının mükemmel geçtiğini söyleyebilirim" dedi.