Ulusoy özelleştirmeye değil, stratejiye tepkili

"Telekom, Tüpraş ve Erdemir özelleştirilmesin, satılacaksa da biz alalım" çıkışıyla, hem siyasilerin hem bürokratların tepkisiyle karşılaşan OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, "Biz özelleştirmiyoruz, devletleştiriyoruz.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANTALYA/ANKARA - "Telekom, Tüpraş ve Erdemir özelleştirilmesin, satılacaksa da biz alalım" çıkışıyla, hem siyasilerin hem bürokratların tepkisiyle karşılaşan OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, "Biz özelleştirmiyoruz, devletleştiriyoruz. Başka devletin eline geçince özelleştirme mi oluyor?" sözleriyle yabancılara karşı olmadığını, sadece bu modele itiraz ettiğini vurguladı.
Antalya'da gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya gelen OYAK Yönetim Kurulu Başkanı emekli korgeneral Yıldırım Türker ve Genel Müdür Coşkun Ulusoy, OYAK'ın hedeflerini anlattı. Ulusoy sergilediği ulusalcı bakışın "bağnaz bir bakış olarak" algılanmaması gerektiğine dikkat çekti. Ulusoy, yabancı sermayeye karşı olmadıklarını, ancak ihalelere katılan firmaların büyük bir bölümünün arkasında başka devletler bulunduğunu belirterek, "Biz özelleştirmiyoruz, devletleştiriyoruz. Özelleştirme mi oluyor başka bir devletin eline geçince" dedi. İlacın bile dozu olduğuna vurgu yapan Ulusoy, "liberalizm de öyle" diyerek, sınırlamalar gerektiğini anlattı.
Ulusoy, Tüpraş ve Erdemir'in Cumhuriyet'in 80 yıllık döneminde kurulabilen birkaç kuruluş arasında yer aldığını, elin yabancısının kâr-zarar hesabına göre hareket edeceğini, ancak memleketin âli menfaatlerine göre karar almak gerekebileceğine vurgu yaptı, "Türkiye'yi elin yabancısından iyi düşünürüz" dedi.
'Amiral gemimiz yok'
"Siz zarar etmeyi göze alıyorsunuz ama ya size para yatıranlar" sorusu üzerine, Ulusoy, "Biz OYAK'lının emeklinin haklarını ipotek altına alarak, yok ederek Türkiye için iyidir iddiasıyla bir şey yapmayız. Burada çıkarlar örtüşüyor. Biz emekli parasıyla Türkiye'yi kurtarmaya soyunmayız" diye konuştu. OYAK'ın amiral gemisi bulunmadığını, grubun şirketleriyle sacayağı görünümünde olduğunu belirten Ulusoy, "Sacayağının ortasına direk dikelim diyoruz" diyerek, Tüpraş ve Erdemir'i alma amacını ortaya koydu.
'Ekonomi'de uçuyor
OYAK'ın katrilyon liralık fonlarını yöneten Yönetim Kurulu Başkanı emekli korgeneral Yıldırım Türker ve Genel Müdür Coşkun Ulusoy, uçak yolculuklarında 'first class'ta değil, sıradan yolcular gibi 'ekonomik sınıf'ta yolculuk ediyor.
Antalya'dan Ankara'ya dönen Türker ve Ulusoy'un ekonomik sınıfta uçtuğu dikkat çekti. Ulusoy'a "Trilyonları yönetiyorsunuz, neden ekonomik sınıf?" diye sorduğumuzda, "Parayı nasıl kazanıyoruz sanıyorsunuz" yanıtını verdi. Telekom konusuna da değinen ve, "Oger ile temas oldu ama görüşmedik" diyen Ulusoy, bunun gerekçesini ise "Ortada fol yok yumurta yok. Görüşmek şık olmaz" diye açıkladı. Ulusoy, yargı kararı sonrasında Türk Telekom'un bölünmesinin gündeme gelebileceğini söyledi.