Ümit Boyner: Biz tavrımızı her zaman açıkça dile getirdik

İSTANBUL - Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton ’un referandum sürecinde net bir oy tavrı belirtmemesinin TÜSİAD ’ı yıprattığı yönündeki açıklamalarına, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ’den yanıt geldi. Boyner, “Biz tavrımızı her zaman açıklarız. Çünkü STK ’ların şeffaf olması lazım. Burada anlaşılmayan konu, tavır ile oy arasındaki fark” dedi.
Alaton, dünkü Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, TÜSİAD’ın referandumda renksiz kalışının gerisinde yönetim kurulunda yaşanan tartışmaların yattığını söyleyerek, “TÜSİAD yönetimi ikiye ayrıldı. Liberal ekonomiden yana olanlar  ‘evet’ için bastırırken, dünde yaşamaya alışmış üyeler ise buna karşı çıktı” dedi. Alaton, Boyner’in, ‘ben Şahsen evet ya da hayır diyeceğim ama yönetim kurulu olarak biz bir karar alamadık’ açıklaması yapmak yerine sessiz kalmasının sorunu büyüttüğünü ifade etti. 

‘Sivil anayasa çok önemli’
Boyner, dün Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği’nce düzenlenen “Çekirge Toplantıları” sonrasında bazı işadamlarının da Alaton ’un iddialarıyla paralel sorular sorması üzerine şu açıklamayı yaptı: “Biz tavrımızı her zaman açıklarız. Burada anlaşılmayan konu, tavır ile oy arasındaki fark. TÜSİAD, 1992 yılından beri yeni anayasa gerekliliği ile ilgili çalışmalar yapıyor. Bunu da her zaman kamuoyuyla paylaştık. Bize gelen 26 maddenin her biriyle ilgili tek tek görüş bildirdik. 24 maddeyi olumlu bulduk. Ancak iki maddeyle ilgili görüşlerimizi de bildirdik. TÜSİAD Başkanı olarak siyasi görüşümü açıklamayı sivil toplum kuruluşu olmakla bağdaştırmıyorum.” (Radikal/aa)