'Ümit ederim ki hesap doğrudur'

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, ihaleleri tamamlanan dokuz çimento fabrikasının dünya ve Türkiye fiyatlarının çok üzerinde bedelle satıldığını belirterek...

İZMİR - Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, ihaleleri tamamlanan dokuz çimento fabrikasının dünya ve Türkiye fiyatlarının çok üzerinde bedelle satıldığını belirterek, "İhaleyi kazananların hesabı doğru yaptıklarını ümit ediyorum" dedi.
İğnebekçili, ihale sonuçlarını TMSF adına son derece başarılı bir çalışma olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Toplam 433 milyon ABD Doları muhammen bedelle başlatılan ihalelerin 1 milyar 73 milyon ABD Doları'na ulaşmasının büyük sürpriz olduğunu dile getiren İğnebekçili, ihalelerin sonucunda sektöre sadece bir yeni oyuncunun girdiğini belirtti.
'Biri gitti, biri geldi'
Uzanların devreden çıkıp, yeni bir kuruluşun sektöre girmesiyle, sektördeki oyuncu sayısında bir değişiklik olmadığını kaydeden Adnan İğnebekçili, şunları söyledi:
"Satış fiyatları Türkiye ve dünya seviyelerinin çok üstündedir. İhaleyi kazanan grupların hesaplarını doğru yapmış olduklarını ümit ediyorum. Aksi halde, yapılan yatırımın geri dönüşü çok uzun yıllar alabilir. Kazanan firmaların Türkiye çapındaki büyüklüğüne baktığımızda, bir firma haricinde tüm firmaların nispeten düşük üretim kapasitesi ve pazar payına sahip olduklarını görüyoruz. Hiçbir oyuncu hakkında kaygımız yok."