Umman, Türkleri bekliyor

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Körfez açılımı devam ediyor. Umman'ın Başkenti Muscat'a gelen İTO Heyeti ve Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın girişimleriyle iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için önemli adımlar atılacak.

MUSKAT - İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Körfez açılımı devam ediyor. Umman'ın Başkenti Muscat'a gelen İTO Heyeti ve Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın girişimleriyle iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için önemli adımlar atılacak. Görüşmelerde Umman tarafının da üzerinde durduğu çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması, Türk-Umman İş Konseyi'nin kurulması ve THY'nin direkt Muscat'a uçması gibi konularda mutabakata varıldı. Ayrıca inşaat ve turizm ağırlıklı olmak üzere İstanbul'a bir işadamı heyeti davet edildi. Türk heyetinin Umman ziyareti sırasında İTO tarafından açılan Türk İhraç Ürünleri Fuarı da açıldı.
İTO Heyeti'nin temasları sırasında Umman Ticaret ve Sanayi Odası ile İTO arasında işbirliği anlaşması da imzalandı. İmza töreninde konuşan Devlet Bakanı Atalay, iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek "Hukuki manada hükümetlere düşen özel sektörün önünü açma yönündeki çabalarımız sürüyor. İmzalanmayan bir-iki tane anlaşma kaldı, onları da mutabakata varınca imzalayacağız" dedi. Çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasını da kısa süre içinde imzalayacaklarını söyleyen Atalay, 'Bundan sonrası işadamlarımızın aktivitesine bağlı. Bizler özel sektörün geliştireceği her türlü ilişkiye rehberlik edeceğiz ve bize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
İş konseyi kurulacak
Umman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salem Said Al Ghattami'nin Devlet Bakanı Beşir Atalay'a Umman tarafı olarak beklentilerini anlatırken, "Daha önce (2004 Aralık) Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in ziyareti sırasında iki ülke arasında iş konseyi kurulması kararlaştırılmıştı. Bizim konseyin Umman tarafıyla ilgili hazırlıkları tamam. Türkiye tarafında hâlâ gelişme yok" dedi. Ghattami'nin bu sözleri üzerine Devlet Bakanı Atalay, Türk tarafı olarak en kısa sürede bu konudaki adımları atacaklarını ve nisanda konseyin tamamlanmış olacağını söyledi. Bakan Atalay, Umman'dan bir işadamı heyetini ağırlamak istediklerini belirtti.
Umman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salem Said Al Ghattami de Türk işadamlarının özellikle sanayi ürünleriyle ve turizm konusundaki tecrübeleriyle Umman'a gelmelerini istedi. Ghattami, savunma ve sağlıkta önemli adımlar atıldığını söyledi.
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, fuara 56 şirketle geldiklerini söyledi ve şöyle konuştu: "Körfez ülkeleri içinde Umman çok önemli bir ticari merkeze dönüşüyor. Tekstil, otomotiv, inşaat, turizm ve gıda alanlarında iki ülke firmalarının ortak çalışabileceğini düşünüyorum."