Unakıtan affı yeniden görüşülecek

TBMM Adalet Komisyonu, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Tasarısı'na konulan ve önceki gün sessiz sedasız kabul edilen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la ilgili af düzenlemesini, CHP'nin talebi üzerine yeniden müzakere edecek.

ANKARA - TBMM Adalet Komisyonu, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Tasarısı'na konulan ve önceki gün sessiz sedasız kabul edilen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la ilgili af düzenlemesini, CHP'nin talebi üzerine yeniden müzakere edecek. CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, bu düzenlemeyle sadece Unakıtan'ın affedilmeyeceğini, gelir idaresinin hayali ihracatla mücadelesinde de gedik açacağını belirterek, buna izin verilmemesini istedi.
Adalet Komisyonu, toplam 29 maddeden oluşan Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu tasarısının görüşmelerine dün de devam etti. CHP'li komisyon üyesi Yüksel Çorbacıoğlu, komisyonun önceki gün kabul ettiği Unakıtan'la ilgili af düzenlemesinin, tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanmadan yeniden müzakere edilmesini talep etti. Çorbacıoğlu, söz konusu maddenin, daha önce Meclis'e üç-dört kez getirilen af düzenlemesinin aynısı olduğunu, madde bu şekilde yasalaştığı takdirde Unakıtan'la hakkındaki suçlamaların düşeceğini söyledi.
CHP'ye söz vermişlerdi
Akif Hamzaçebi, tasarıya konulan af hükmünün geçen yıl ekim ayında TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri yarım kalan torba kanun tasarısına da konulduğunu anımsattı. Akif Hamzaçebi, bir anayasa değişikliği konusunda CHP'den destek isteyen Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Genel Başkan Deniz Baykal'a, Unakıtan'la ilgili maddenin tasarıdan çıkartılması sözü vermesi üzerine bu maddenin geri çekildiğini kaydederek, verilen sözün tutulmadığını vurguladı.
'Amaç vergi barışı'
Komisyon başkanı Köksal Toptan, komisyonun teknik çalışma yaptığını, partiler arasındaki uzlaşmaların kendilerini ilgilendirmediğini, doğru bildiklerini yapacaklarını ifade etti.
Düzenlemeyi savunan AKP'li Hakkı Köylü ise, mevcut kanunda da aynı düzenleme olduğunu iddia ederek, geriye gidişin söz konusu olmadığını söyledi. "Mevcut kanundan bir farkı yoksa neden bu düzenlemeyi getirmeye çalışıyorsunuz" diyen Hamzaçebi, af maddesiyle ne yapılmak istendiğini şöyle anlattı:
"Aracı şirket (özel finans kurumu) üzerinden gerçekleştirilen ihracatta tedarikçi şirket aracı kuruma fatura düzenliyor. Aracı da alıcıya fatura düzenliyor. Suçlama konusu olayda, olmayan bir mala fatura düzenleniyor. Ortada sahte fatura var. Bu kurum (Al Baraka Türk) sahte fatura suçunu bizatihi işleyendir. Vergi Barışı Kanunu, aracı firmaların sahte faturayı kullanmasını affetti ama o kurumun karşı tarafa düzenleme fiilini affetmedi. Şimdi bu af gerçekleşiyor. Bu düzenleme, hayali ihracat konusunda da büyük bir gedik açacaktır."
Komisyon Başkanı Köksal Toptan, uzun tartışmaların ardından, CHP'li Çorbacıoğlu'nun af maddesinin yeniden müzakere edilmesi önergesinin, sırası geldiğinde işleme konulacağını belirtti. Dün sadece iki maddeyi görüşen komisyon, çalışmalara gelecek çarşamba günü devam edecek.