Unakıtan: Ayrım yok

Özelleştirmeden sorumlu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Erdemir'deki yüzde 49.29'luk hissenin özelleştirilmesi için açılan ihalede, gönüllerinin yerli bir şirketin kazanmasını istediğini, ancak kesinlikle yerli-yabancı ayrımı yapmayacaklarını söyledi.

ANKARA - Özelleştirmeden sorumlu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Erdemir'deki yüzde 49.29'luk hissenin özelleştirilmesi için açılan ihalede, gönüllerinin yerli bir şirketin kazanmasını istediğini, ancak kesinlikle yerli-yabancı ayrımı yapmayacaklarını söyledi.
Unakıtan Erdemir ihalesinde şeffaf hareket etmek gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "'Yerlilere şöyle yapacağız yabancılara böyle yapacağız' diye bir ayrım yaptığımız zaman, Türkiye'nin yabancı yatırımcılardan ümidini kesmesi lazım. Dolayısıyla burada yerli yabancı ayrımı yapılması mümkün değildir. Parayı veren düdüğü çalacaktır.
"Bugün Türkiye'nin 10 milyon ton yassı çeliğe ihtiyacı var. 3 milyon tonu Erdemir üretiyorsa, iki katını dışarıdan alıyor. Bunun stratejik kuruluş olmaktan çoktan çıkmış olması lazım. Ayrıca alacak olan kuruluşlar yatırımları yapmak mecburiyetindeler." Tüpraş'ın iptal edilen ilk ihalesine göre bu ihaleye ilginin fazla olmasını ve değerinin yükseleceği beklentisinin nedeni olarak Unakıtan, Türkiye'nin AB üyeliği için ekimde müzakereye başlamasının kararlaştırıldığı 17 Aralık zirvesini gösterdi.
Tekel seneye kaldı
Unakıtan, Tekel Sigara İşletmesi'nin satışını bu yıl düşünmediklerini, ancak alıcı olması durumunda ihaleye çıkmanın söz konusu olabileceğini söyledi.
Elektrik dağıtımı bölgelerinin özelleştirilmesine ilişkin hazırlıkları yaptıklarını da duyuran Unakıtan, ihaleye çıkmak için yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Buna yönelik yasa taslağının Başbakanlığa gönderildiğini anımsatan Unakıtan, "Bu 3-4 maddelik kanunu parlamento açılınca bir an önce göndereceğiz" dedi.
Kanun çıkar çıkmaz elektrik dağıtımında 5-6 bölgeyi ihale edebileceklerini açıklayan Unakıtan, Milli Piyango'nun özelleştirilmesi konusunda da bir kanun taslağı hazırlandığını hatırlattı.