Unakıtan çok dertli: İngiliz'e vergi kaçırma dersi!

Maliye Bakanı Unakıtan, gelir vergisi şampiyonlarına plaket verdi. Birinci Aydın Doğan adına plaketi kızı Hanzade Doğan, Rahmi Koç adına oğlu Ali Koç aldı. Unakıtan, "Bu kahraman millet, ev alacak İngilizlere vergi kaçırmayı öğretti" dedi.

ANKARA - Türkiye'de en çok kurumlar ve gelir vergisi ödeyen 50 vergi şampiyonu dün ödüllerini aldı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Vergi şampiyonları olmazsa hiçbir yerden şampiyon çıkmaz" diyerek, yüksek vergi ödeyen mükelleflere teşekkür ederken, kayıt dışılığı teşvik edenlere de sitem etti.
"Bu kahraman millet, İngilizlere de vergi kaçırmayı öğretti" diyen Unakıtan, müteahhitlerin Türkiye'den gayrimenkul alan İngilizlere ödediklerinden daha düşük değerde beyanda bulunmalarını istediğine dikkat çekti.
Gelir İdaresi ile TOBB tarafından düzenlenen '2006 Türkiye Vergi Şampiyonları Ödül Töreni'nde en çok vergi ödeyen 25 gelir ve 25 kurumlar vergisi mükellefi madalya ve plaket verilerek ödüllendirldi. Maliye Bakanı ödül törenini 'onur günü' olarak tanımlarken, "Her şeyin bir şampiyonu var ama bizim şampiyonlarımız olmazsa hiçbir yerden şampiyon çıkmaz" dedi. Başbakan'ın da törene çok katılmak istediğini, ancak Fin Başbakanı'nın ziyareti nedeniyle katılamadığını belirtirken, "Biliyorsunuz, AB ile ilişkiler giderek iyileşiyor" diye espri yaptı.
'AB kararına tıss'
AB Komisyonu kararına değinen Unakıtan, "Eskiden olsa Türkiye allak bullak olurdu, şimdi bir şey oluyor mu? Tıss" dedi. Türkiye'nin en iyi dostunun kendi olduğunu belirten Unakıtan, Türkiye'nin kimsenin lütfu olmadan milletler camiasında onurlu yerini alacağını vurguladı. Bunun için Türk milletinin kendi kendisine sahip çıkması gerektiğini kaydeden Unakıtan, gelişmiş ülkelerin vergisini ödeyerek bunu başardığını söylerken, Türklerin yabancılarla da vergi kaçırmaya teşvik ettiğini sitemli bir şekilde ifade etti. İngilizlerin Türkiye'den ev satın aldıklarını anımsatan Unakıtan, "Şu kahraman milletin yaptığına bak" diyerek, İngilizlere ev satan müteahhitlerin 'değerini düşük göster' teklifinde bulunduğunu, buna itiraz edenlere de 'O zaman evi satmam' dediğini aktardı. Bunu İngilizlerin kendisine Londra'da bir toplantıda aktardıklarını bilgisini veren Unakıtan, İngilizlerin 'Bizi de bulaştırdılar kötülüğe' diye yakındıklarını söyledi.
Müteahhitlere, "Bunu yapmayın" diye seslenen Unakıtan, İngilizlere form doldurtacağını ve bu beyanlara göre 'Türk milletinin onuruyla oynayan' müteahhitlere ceza geleceğini söyledi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, şöyle dedi: "Kayıt dışının faturasını yine bu millet ödüyor. Bu borçları Bulgarlar ödemiyor. Gelişmiş ülkelerde vergisini ödeyen mükellef bunun nereye harcandığını sorguluyor. Bizde ise vergi ödeyen sorgulanıyor. Çünkü kimse vergisini tam ödemediği için kafalarını dikip sorgulayamıyor. Çünkü, 'vergini ödedin mi' diye sorsam mutlaka altından bir yamuk çıkar."
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, sıranın mevzuatın modernleştirilmesine ve istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına geldiğini vurguladı.İşte vergi şampiyonları
Ödül törenine, gelir vergisi şampiyonu Aydın Doğan adına kızı Hanzade Doğan, ikinci Rahmi Koç adına da Ali Koç katıldı. Kurumlar vergisinde Türk Telekom'un ödülünü ise Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany aldı. İşte şampiyonlar:
Kurumlar vergisi: Türk Telekom, Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Tüpraş, Finansbank, DHMİ, Arçelik, HSBC, Yapı Kredi, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, TPAO, Gediz Elektrik Dağıtım, Denizbank, İler Bankası, Philsa, Vestel, Efes Biracılık, Doğuş Otomotiv, PTT, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım, Citibanhk; Orman Genel Md.
Gelir vergisi: Aydın Doğan, Rahmi Koç, Semahat Sevim Arsel, İbrahim Bodur, Turgay Ciner, (6. isminin açıklanmasını istemedi), İzzet Bayraktar; Yahya Akel, Suna Kıraç, Serra Sabancı, Şevket Sabancı, Suzan Sabancı, (13. isminin açıklanmasını istemedi), Çiğdem Sabancı Bilen, Mustafa Vehbi Koç, Murat Ülker, Recep Atakaş, Yalçın Sabancı, Bahattin Obdan, Ahsen Özokur, İsmail Tarman, Ömer Sabancı, Demet Sabancı Çetindoğan, '24 ve 25. şampiyonlar da isimlerinin açıklanmasını istemediler.)