Unakıtan: Galataport, 'Galatamort' oldu

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yargı kararının gerekçesi dikkate alındığında Galataport ihalesi sürecinin sürpriz olmadığını belirtirken, "Mahkemelerden gelen kararı herkesin kabul etmesi lazım.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yargı kararının gerekçesi dikkate alındığında Galataport ihalesi sürecinin sürpriz olmadığını belirtirken, "Mahkemelerden gelen kararı herkesin kabul etmesi lazım. Bu demokrasinin gereğidir. Şimdilik Galataport, Galatamort oldu" dedi. CNN Türk'ün sorularını yanıtlayan Unakıtan, Galataport ihalesinin ÖİB tarafından Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne gönderileceğini, ihale komisyonunun ihaleyi bozma kararı vermesi halinde Özelleştirme İdaresi'ne geleceğini, kendisinin onay vermesinin ardından Galataport için yeni bir süreç başlayacağını vurgularken, şunları söyledi: "Şimdilik Galataport, 'Galatamort' gibi bir şey oldu. Şimdi yeni bir süreç başlamış bulunuyor, bu da ülkemize hayırlı olsun diyoruz. Şimdi herhalde yeni bir proje, yeni bir yarışma başlatacağız. Bu, Özelleştirme'nin yapacağı çalışmalara bağlı. Ama her şeyden önce Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin ihale komisyonunun özelleştirme kararını aldıktan sonra her şey kesinleşir, ondan önce kesin bir şey söylemek mümkün değil. Fakat, o yola girdi bu iş."
'İptal kararını imzalarım'
Unakıtan, yeni ihalenin birkaç yıl gibi uzun bir zaman alacağını da sanmadığını söyledi. Ofer grubunun ihalenin iptalinin hayal kırıklığı yaratacağı açıklamasına da değinen Unakıtan, "Mahkeme kararını hepimizin kabul etmesi lazım. Alıcılar bir şeyler ümit ediyor, almak istiyor ama şu veya bu sebepten bu iş olmuyorsa onlarda tabii ki bir hayal kırıklığı olabilir. Alıcılar hayal kırıklığı yaşadı diye oturup üzülmenin anlamı yok" diye konuştu.
TBMM'de gazetecilere de bu görüşlerini tekrarlayan Unakıtan, "ÖİB, YPK'dan, daha önce onay için gönderdiği kararı geri istedi. Kararı Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne gönderdik. Oradaki ihale komisyonunun, kararı iptal edeceğini umut ediyorum" dedi. Unakıtan, kendisine gelecek kararı onaylayacağını ve böylelikle Galataport ihalesinin yeni bir sürece gireceğini söyledi.
Gazetecilerin, bakanların görüş ayrılıkları nedeniyle hükümette çatlak olup olmadığına ilişkin sorusuna ise Unakıtan, "Biz tek parti hükümetiyiz. Bakanlar farklı düşünse bile kararı Başbakan verir. Bu konuda görüş ayrılığı ya da çatlak olmaz" yanıtını verdi. Unakıtan, CHP'nin gensoru önergesi ve Deniz Baykal'ın, Başbakan'dan kendisini görevden almasını istemesiyle ilgili soru üzerine, "Yetki Başbakan'dadır. Başbakan ne isterse o olur. Kararı verirken Baykal'ın görüşlerine ihtiyacı yok. Biz milletin verdiği yetkiyle işimize bakarız" dedi.