Unakıtan: Hata düzelecek

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006 Bütçe Yasası'nda yapılan düzenlemeyle sosyal güvenlik kurumlarının hastanelere olan 3.5 milyar YTL'lik borcunun silinmesinin 'maddi hata' olduğunu söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006 Bütçe Yasası'nda yapılan düzenlemeyle sosyal güvenlik kurumlarının hastanelere olan 3.5 milyar YTL'lik borcunun silinmesinin 'maddi hata' olduğunu söyledi. Unakıtan "Biz 31 Aralık 2004'e kadar olan borçları silecektik. Ancak yoğun geçen bütçe görüşmeleri sırasında yanlışlıkla 2005 tarihi yazılmış. En kısa zamanda düzelteceğiz" dedi. Alınan bilgiye göre, Bakan Unakıtan, hastanelerin 'icralık' olacağız isyanı ve milletvekillerinin baskısı sonucu geri adım attı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yaptıkları basın toplantısında Unakıtan'a 'şükranlarını' sundu.
Meclis'te sıkı pazarlık
Unakıtan ve Akdağ, bütçe görüşmeleri sırasında Meclis'te hastanelerin 3.5 milyar YTL'lik alacaklarının silinmesi konusunda sıkı pazarlık yapmış, pazarlık sonucunda hastanelerin 31 Aralık 2005'e kadar verdiği hizmetler karşılığında sosyal güvenlik kurumlarından alacaklarının tamamı silinmişti. Bütçe TBMM'de kabul edildiği halde Akdağ, ısrarında diretti ve amacına ulaştı.
Unakıtan dün Akdağ ile yaptığı basın toplantısında, maddi hata yapıldığını belirterek, "Devletin kendi muhasebe kayıtları bakımından yapılan düzenleme bazı yanlış anlamalara sebep oldu. Hastanelerin alacaklarını tamamen siliyoruz diye bir şey yok. Çok yoğun bütçe çalışmaları sırasında 2004 tarihi yazılması gerekirken, 2005 yazılmış, onu da en kısa zamanda düzelteceğiz" dedi.
Unakıtan, 2 milyar YTL'lik maddi hatanın düzeltilmesi için kanuni düzenleme yaptıklarını dile getirerek, "Bu kanuni düzenlemeyi de hızla ele alacağız. Ödemelerimizin önceliği sağlık harcamaları. Yıl sonundan kaynaklanan bazı sıkıntılar olabilir ama Maliye olarak, Sağlık Bakanlığı'nın harcamalarını öncelikli olarak alırız. Borçlarını ödemeleri konusunda başhekimlere sıkıntı yaşatmayacağız. Telaşa kapılmasınlar bu taahhütten dolayı borçlarının tamamı karşılanacak."
Son gülen Akdağ oldu
Akdağ ise Unakıtan'ın ardından, "Maliye Bakanımıza ve bürokratlarına özellikle teşekkür etmek istiyorum" dedi. Akdağ, "Öyle ülkeler var ki sağlığa ayırdıkları para bizim kişi başına milli gelirimizden daha fazla" diyerek, sağlık harcamalarına ayrılan kaynağın artması gerektiğine dikkat çekerken, "Başbakanımızın 'Sağlık Bakanlığı'nın harcamaları hükümetimiz için önceliklidir' yönündeki açıklamalar bizim için önemli" mesajını verdi.
Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde, harcamaların artacağı yönünde eleştiriler aldıklarını, ancak kontrolsüz artış olmadığını belirten Akdağ, şunları söyledi: "2003'te toplam sağlık harcamalarımız, 12 milyar 192 milyon YTL'ydi. 2004'te bu 15 milyar 456 milyon YTL'ye çıktı. 2005'in ilk 11 ayında 14 milyar 939 milyon YTL'ye ulaştı. Kontrolsüz artış yok. Döner sermaye katkı primi dağıtma yöntemimizle tam zamanlı çalışan sayısını artırmayı başardık. 31 Aralık 2002'de sağlık kuruluşlarında çalışan uzman hekimlerin oranı, yüzde 11 iken yarı zamanlı çalışanların oranı yüzde 89 idi. 2005'te ise yüzde 53'e ulaştı."